Biznes i finanse

energii Baltic Power: Lokalne źródła energii jako kluczowy składnik nowego miksu energetycznego PSEW 2023

Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power, wyjaśnił założenia projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na dorocznej konferencji PSEW 2023. Projekt ten znacząco przyczyni się do poprawy miksu energetycznego oraz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa energetycznego, zwłaszcza wśród lokalnych źródeł.

Morska energetyka wiatrowa ma wiele zalet w stosunku do innych technologii OZE. Jednym z najważniejszych atutów jest skala – pojedyncza farma wiatrowa może dostarczyć do sieci nawet do 1200MW mocy, jak w przypadku Baltic Power, co stanowi znaczące źródło energii.

„Tymczasem farmy na lądzie albo instalacje fotowoltaiczne dostarczają najwyżej kilkadziesiąt megawatów energii” – tłumaczył Jarosław Broda.

Morskie farmy wiatrowe zlokalizowane w odległości od brzegu dają wyjątkową szansę na poprawę jakości środowiska. Projekt Baltic Power wyróżnia się na tle innych podobnych inicjatyw, cechując się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i zaawansowanymi technologicznie systemami.

Instalacje wiatrowe w morskich farmach są idealnym sposobem na ograniczenie wpływów na środowisko naturalne. Baltic Power stanowi wyjątkowy przykład inwestycji w dziedzinie energii odnawialnej, oferując najnowocześniejsze technologie i unikalne systemy zarządzania.

„Każda z naszych turbin będzie mieć aż 15 MW mocy. Dla porównania, najpopularniejsze turbiny stawiane na lądzie mają tylko 3 MW mocy. Jeszcze większa różnica pojawi się w potencjale produkcji energii, ponieważ, wiatr na morzu wieje dużo mocniej niż na lądzie zatem efektywność produkcji turbin morskich jest znacznie wyższa” – wyjaśniał członek zarządu Baltic Power.

Baltic Power jest ambitnym przedsięwzięciem, którego celem jest wykorzystanie energii wiatru do produkcji zielonej energii elektrycznej. Już w przyszłym roku rozpoczną się realizacje na morzu, które będą polegały na montażu fundamentów pod turbiny wiatrowe. Równocześnie trwają prace na lądowej stacji elektroenergetycznej, której zadaniem będzie odbieranie energii wytworzonej przez turbiny. Miejscem jej budowy jest gmina Choczewo.

Projekt Baltic Power obejmuje budowę 76 turbin wiatrowych o wysokości przekraczającej 200 metrów, które będą zlokalizowane na obszarze ok. 130 km2, 23 km od brzegu morza, w okolicach Choczewa i Łeby. Zainstalowana moc morskiej farmy wiatrowej wyniesie 1,2 GW.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM