Zdrowie i styl życia

Odwodnienie – jak skutecznie chronić swój organizm?

Codziennie tracimy około 2,5 litra wody poprzez pot, oddychanie i defekację. Temperatura otoczenia ma wpływ na tempo utraty wody, dlatego w upały utrata jest szybsza. W konsekwencji brak regularnego uzupełniania płynów może prowadzić do poważnych komplikacji. Dowiedz się, jakie są skutki odwodnienia i jakie osoby są na nie najbardziej narażone. Poznaj również wskazówki dotyczące zapobiegania odwodnieniu, a także przydatne informacje dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi, które w upały powinny regularnie ważyć się, by monitorować skutki wysokich temperatur.

Gorące dni zdecydowanie wymagają odpowiedniego ubioru. Dobrą ochroną przed słońcem jest kapelusz z dużym rondem lub czapka z daszkiem. Niezbędnym elementem garderoby spacerowicza powinien być również krem z filtrem, a także woda, którą należy spożywać, gdy pojawia się pragnienie.

„Grupą szczególnie narażoną na upały są seniorzy, bo z wiekiem zmniejsza się pragnienie. Generalnie osoby starsze mniej piją płynów niż osoby młode. Organizm młody z lekkim odwodnieniem sobie poradzi, ale u osoby starszej cierpiącej na wiele chorób, nawet niewielkiego stopnia odwodnienie może spowodować poważne problemy zdrowotne łącznie z omdleniami, utratami przytomności, urazami, pogorszeniem funkcji nerek, mózgu” – tłumaczy prof. Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie.

„Nie zachęcamy do picia napojów słodzonych, gazowanych. Co ważne, w okresie upałów, gdy bardzo pocimy się, należy uzupełniać sód, bo poza wodą tracimy elektrolity. Gdy więc na zewnątrz jest temperatura powyżej 30 st. C, szczególnie seniorzy powinni spożywać odrobinę soli. O ile jej nadmierne spożycie generalnie jest dla zdrowia niekorzystne, a Polacy z tego powodu żyją krócej, o tyle komunikat o zmniejszeniu jej spożycia jest kierowany przede wszystkim do osób młodych i w wieku średnim, bo w ten sposób możemy zapobiec występowaniu nadciśnienia tętniczego odpowiadającego za zawały serca i udary mózgu” – mówi prof. Piotr Jankowski.

Sól nie zawsze zła

Jeśli w diecie starszej osoby brakuje soli, może to skutkować zaburzeniami równowagi wodnej, osłabieniem organizmu i zmniejszeniem chęci do jedzenia. Należy jednak uważać z jej ilością, ponieważ nadmiar soli w diecie może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi i innych poważnych chorób. Dlatego należy zachować umiar w jej spożywaniu i wybierać produkty o niskiej zawartości soli.

Serce nie lubi upałów

Aby zapobiec przegrzaniu organizmu w gorące dni, osoby starsze powinny pić dużo płynów. Najlepszym wyborem są woda i napoje owocowe bez dodatku cukru. Płyny te powinny być spożywane w małych porcjach, co kilka godzin. Dodatkowo warto założyć luźne ubranie z naturalnych materiałów, które pozwoli skórze oddychać.

Ćwiczenia dla zdrowia serca

Regularne ćwiczenia fizyczne są jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na zdrowie serca. Osoby starsze mogą ćwiczyć w domu lub na świeżym powietrzu. Zarówno aerobik, jak i ćwiczenia o niskiej intensywności są wskazane, aby wzmocnić mięsień sercowy. Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie 3-4 razy w tygodniu.

Chociaż nawodnienie jest ważne, zbyt duża ilość płynów może stanowić problem dla chorych z niewydolnością serca. Nadmiar wody w organizmie może doprowadzić do pogorszenia stanu chorego. Dlatego osoby z niewydolnością serca powinny unikać wystawiania się na działanie słońca, wysiłku fizycznego i kontrolować spożycie płynów oraz masę ciała. Aktywność fizyczna może być wykonywana w chłodniejszych porach dnia, np. rano lub wieczorem.

Utrata lub przyrost masy ciała są ważnymi wskaźnikami zdrowia. Jeśli występują znaczne zmiany wagi lub brzuch staje się bardzo widoczny, mogą to być oznaki problemów zdrowotnych. W takim przypadku najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.

U osób z niewydolnością serca ważenie się jest ważnym elementem zdrowego stylu życia. Aby uniknąć odwodnienia lub przewodnienia organizmu, zaleca się spożywanie dziennie co najmniej 2 litrów płynów (włączając w to zupy, sosy, wodę z owoców itp.). W okresie upałów podaż płynów powinna być jeszcze większa. Osoby z niewydolnością serca powinny szczególnie sprawdzać, czy ich masa ciała nie wzrasta wskutek przyjmowania zbyt dużej ilości płynów.

„Osoby obciążone kardiologicznie, z niewydolnością serca i innymi chorobami kardiologicznymi, czy też z niewydolnością nerek, powinny regularnie ważyć się, bo bardzo łatwo doprowadzić do niewydolności serca z powodu nadmiernego obciążenia płynami. Jeśli ich podaż jest zbyt duża, waga zwiększa się, przy odwodnieniu – zmniejsza się. Jeśli więc zauważymy wahania w jedną lub drugą stronę, warto skonsultować się z lekarzem. Oczywiście, nie ma co niepokoić się jednorazowym skokiem wagi, trzeba obserwować trend, np. że codziennie ważymy do pół kilograma więcej lub mniej. Jeśli trend utrzymuje się przez kilka dni, jest sygnałem alarmującym. Jednorazowy skok wagi nie musi zaś niepokoić, bo na masę ciała wpływa szereg czynników jak: zjedzony posiłek, ważenie się w ubraniu lub bez” – wyjaśnia prof. Piotr Jankowski.

Według specjalisty, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie, należy wypijać od 2 do 2,5 litra płynów dziennie. Zawarte w nich elektrolity i minerały, takie jak potas i sód, są niezbędne do utrzymania równowagi wodnej organizmu. Przy zwiększonej aktywności fizycznej ilość wypijanych płynów powinna wzrosnąć, ponieważ wtedy więcej ich tracimy. Warto mieć na uwadze, że picie płynów powinno obejmować także zupy, kompoty, herbatę czy inne płynne posiłki.

Chociaż w upały kawa może być diuretykiem, nie należy jej unikać. Warto postępować jak Włosi i wypijać małe espresso z odrobiną wody, aby zachować równowagę.

„Owszem, może powodować utratę niektórych elektrolitów, jak magnez, czy potas. Dlatego nie zalecamy picia bardzo dużych ilości mocnej kawy, ale trzy, cztery filiżanki dziennie nie szkodzą. W upały po wypiciu kawy należy wypić więcej płynu. Jego ilość zależy od tego, czy ktoś jest przyzwyczajony do picia kawy, ile jej dziennie wypija” – mówi prof. Jankowski. 

Dzieci są szczególnie narażone na odwodnienie w okresie upałów. Ich powierzchnia ciała do masy ciała jest większa niż u dorosłych, dlatego też szybciej tracą wodę. W takim przypadku niezbędna jest szybka rehydratacja, aby zapobiec ryzyku hospitalizacji i zagrożenia życia. Aby zachować odpowiednie nawodnienie organizmu, należy pić odpowiednią ilość wody lub skorzystać z elektrolotów dostępnych w aptekach.

Konsekwencje odwodnienia są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. W przypadku seniorów brak odpowiedniego nawodnienia może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne i zagrożenie życia. Ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednie ilości wody, aby uniknąć odwodnienia. W aptekach dostępne są elektrolity, które pozwalają na szybkie uzupełnienie płynów w organizmie.

Bez wody nasz organizm nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować. Woda odgrywa bardzo ważną rolę w regulacji temperatury ciała, poprzez usuwanie ciepła. Jest również niezbędna do procesów metabolicznych, wspomagając wchłanianie składników odżywczych, w tym białek, węglowodanów i witamin. Woda jest też niezbędna do transportu składników odżywczych do tkanek i usuwania odpadów.

Woda ma kluczowe znaczenie dla zdrowia człowieka. Odpowiada za transport składników odżywczych i tlenu do komórek, wspomaga trawienie oraz wypłukuje bakterie z pęcherza. Co więcej, woda utrzymuje równowagę elektrolitową i normalizuje ciśnienie krwi, a także zapobiega bólom pleców i zapaleniom stawów poprzez budowanie przestrzeni stawowych. Niewątpliwie, woda wzmacnia produkcję neuroprzekaźników, usprawnia pamięć i opóźnia proces starzenia.

W przypadku małych dzieci, woda stanowi aż 78 proc. masy ciała, a w pierwszym roku życia jego poziom spada do 65 procent. U dorosłych mężczyzn woda tworzy ok. 60 proc. masy ciała, natomiast u kobiet ok. 55 proc., ponieważ mają one więcej tkanki tłuszczowej, która zawiera mniej wody niż tkanka beztłuszczowa.

U dorosłych pierwszymi oznakami odwodnienia są suchość w ustach, zapadnięte oczy, zmęczenie i uczucie pragnienia. W cięższych przypadkach może dochodzić do zawrotów głowy i oszołomienia. Innymi symptomami są zimna i sucha skóra oraz rzadkie oddawanie moczu, który ma ciemnożółty odcień. W przypadku poważnego odwodnienia konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.

Odwodnienie u dzieci może objawiać się wieloma różnymi symptomami, w tym zatrzymaniem moczu, ciemnożółtym lub intensywnie pachnącym moczem, bardzo suchą skórą, zawrotami głowy, podwyższonym tętnem, trudnościami ze złapaniem powietrza, sennością, osłabieniem, nerwowością lub omdleniem. Warto zwrócić szczególną uwagę na te objawy, aby zapobiec poważniejszym konsekwencjom.

Inne oznaki odwodnienia u niemowląt to m.in. brak łez podczas płaczu, uczucie suchości w ustach i na języku, drażliwość, zapadnięte policzki lub oczy oraz brak mokrych pieluch przez około trzy godziny. Warto zwrócić szczególną uwagę na te symptomy i w razie potrzeby jak najszybciej udać się do lekarza.

Odwodnienie organizmu może mieć poważne skutki zdrowotne, w tym braki potasu i sodu, wyczerpanie cieplne, a nawet zagrożenie życia. Natomiast niedobory tych pierwiastków mogą pociągać za sobą napady padaczkowe, skurcze mięśni, niskie ciśnienie, arytmie, utratę przytomności, dezorientację, zaniki pamięci, a także wstrząs hipowolemiczny. Aby zapobiec takim powikłaniom, warto dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody wraz z pożywieniem. Dieta bogata w produkty zawierające dużo wody, takie jak soki, warzywa i owoce, pomoże nam utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia.

Wśród warzyw i owoców najwyższy poziom skażenia chemicznego wykazują ogórki i seler naciowy (96 proc.), a także pomidory, cukinia i sałata (95 proc.). Na niewiele niższym poziomie zanieczyszczenia znajdują się papryka i marchew (ok. 90 proc.), natomiast najniższy poziom zanieczyszczenia wykazują arbuzy, truskawki, melony, grejpfruty, brzoskwinie, pomarańcze, maliny, ananasy oraz borówki (ponad 90 proc.). Więcej informacji na temat skażenia chemicznego w artykule zamieszczonym na stronie Serwisu Zdrowie.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM