Zdrowie i styl życia

Zwycięstwo jachtu WindWhisper: Polskie żeglarstwo w historycznej chwili triumfu

Z dumą ogłaszamy, że WindWhisper Racing Team, reprezentujący Yacht Klub Polski Gdynia i dumnie płynący pod biało-czerwoną banderą, okazał się zwycięzcą w legendarnych regatach The Ocean Race w klasie VO65. Jest to wielki moment w historii polskiego żeglarstwa!

Marzenia o tym, by załoga polskiego jachtu zdobyła uznanie w żeglarskim świecie, zaczęła się w 1973 roku. Wówczas Copernicus i Otago wywołały sensację, ukończając regaty Whitbread Round The World Race. Od tego czasu impreza przyjmowała różne nazwy i miała różnych sponsorów, jednakże Polaków wciąż nie było. Dopiero w 2019 roku zostały podjęte kroki, by zrealizować biało-czerwone marzenia. Sailing Poland rozpoczęło swoją podróż i po setkach godzin treningów, regatowych sprawdzianów i zdobywaniu doświadczenia, uczestniczyło w The Ocean Race Europe, zajmując drugie miejsce na podium. 15 stycznia 2023 roku w Alicante polski jacht WindWhisper wystartuje w The Ocean Race Sprint Cup, stając się pierwszym polskim uczestnikiem w tej wyjątkowej imprezie.

WindWhisper stał się pierwszym jachtem, który przekroczył linię mety w poniedziałek tuż po godzinie 12:00, kończąc ostatni etap The Ocean Race z Hagi do Genui. Dowodzony przez Nowozelandczyka Daryla Wislanga polski jacht wyprzedził całą flotę znakomitą przewagą. Korki od szampana wystrzeliły na pokładzie WindWhispera, gdy pozostałe jachty z klasy VO65 i najlepszy w klasie IMOCA Team Holcim – PRB miały jeszcze do pokonania ponad 100 mM.

Po trzecim i najdłuższym etapie The Ocean Race, WindWhisper Racing Team wystartował 15 czerwca z holenderskiej Hadze. Zmieniony skipper, Aksel Magdahl, szybko wykazał się jako doskonały nawigator proponując kursy na południe oraz wybierając inne rozwiązania niż pozostałe łódki. Dzięki jego zdolnościom, jacht utrzymywał prowadzenie, przybywając do Cieśniny Gibraltarskiej z bezpieczną przewagą wynoszącą ponad 150 mil. Jego decyzje pozwoliły uniknąć totalnej flauty i zapewniły WindWhisperowi trzecie zwycięstwo etapowe.

21 czerwca o godzinie 12:03:39 polskiego czasu, WindWhisper dokonał historycznego wyczynu, przecinając 37. stopień szerokości północnej i zdobywając pierwsze miejsce w wyścigu jachtowym, przez co uzyskał sławetne trofeum Vasco da Gama, ofiarowane przez portugalską fundację Mirpuri. Zwycięski wyczyn miał miejsce nad Przylądkiem św. Wincentego i twierdzą Sagres, które stanowią najdalej na południowy zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy.

WindWhisper Racing Team wykazał się niezwykłą precyzją i skupieniem, by osiągnąć triumf w The Ocean Race VO65 Sprint Cup. Setki widzów śledziły na żywo finałowy odcinek w Genui i nie kryły radości, gdy okazało się, że jacht pod biało-czerwoną banderą zwyciężył. To wielki powrót polskiego żeglarstwa na scenę międzynarodową po ponad półwieczu. Polska załoga zadziwiła świat swoim zwycięstwem w mistrzowskim stylu.

Od 1973 roku, kiedy to po raz pierwszy odbyła się edycja Whitbread Round the World Race, The Ocean Race jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wymagających etapowych wyścigów oceanicznych. Od 2001 do 2018 roku zmieniał on nazwę na Volvo Ocean Race, by po powrocie do starszej nazwy odnowić tradycję zawodów. Polska reprezentowana była w nich przez jacht Copernicus i Otago, kierowane odpowiednio przez Zygfryda Perlickiego i Zdzisława Pieńkawę, którym udało się ukończyć wyścig, zajmując 11. i 14. miejsce.

WindWhisper Racing Team, w składzie Pablo Arrarte i Daryl Wislang jako skipperzy, Liz Wardley, Aksel Magdahl jako nawigator, Stanisław Bajerski, Arianne van de Loosdrecht, Mateusz Gwóźdź, Gemma Jones, Phil Harmer, Robbie Kane, Thomas Rouxel i Tomasz Piotrowski jako reporter pokładowy, Szymon Cierzan, Kacper Gwóźdź, Marcin Sutkowski, Neal McDonald, Antonio Cuervas-Mons, Magdalena Kwaśna, Guillermo Altadill Fischer oraz Kinga Łoboda, zajęło pierwsze miejsce w klasie VO65 w etapie z Hagi do Genui (stan na godzinę 11:00, 26 czerwca), wyprzedzając Viva México (Meksyk), Mirpuri/Trifork Racing Team (Dania) oraz Team JAJO (Niderlandy) i Austrian Ocean Racing powered by Team Genova (Austria).

WindWhisper Racing Team jest wspierany przez Bumech SA, WindWhisper, CISE, KHG Invest, Helly Hansen oraz AWL Grip i pływa pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM