Biznes i finanse

Inwestycje drogowe w Toruniu wspierane przez rząd: Komunikat

Pierwszy tankowiec z dostawą ropy naftowej z norweskich złóż Morza Północnego przypłynie do Naftoportu w Gdańsku już w przyszłym kwartale. Umowa podpisana z bp zabezpieczyła dostawy do 6 mln ton surowca w ciągu roku jej obowiązywania na potrzeby rafinerii Grupy ORLEN. Podejmowane działania są częścią szerszego procesu dywersyfikacji dostaw surowca, który trwa już od pięciu lat. Obecnie 100 proc. ropy naftowej dostarczanej do Polski pochodzi z kierunków innych niż rosyjski, w tym m.in. z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego, Zatoki Perskiej i Meksykańskiej.

Inwestycje w infrastrukturę Torunia to nie tylko modernizacja i przebudowa ulic miejskich, ale także poprawa funkcjonowania układu komunikacyjnego. Wsparcie dla tego projektu zapewnił Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, który przeznaczy na ten cel 30 mln zł. Ministerstwo Infrastruktury serdecznie zachęca do współpracy w realizacji tych zamierzeń.

Realizacja zamierzeń władz Torunia dotyczących modernizacji i przebudowy ulic miejskich oraz poprawy funkcjonowania układu komunikacyjnego wymaga wsparcia finansowego. Dlatego też Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg przeznaczył na ten cel 30 mln zł. Ministerstwo Infrastruktury zachęca do współpracy wszystkie zainteresowane strony w celu zrealizowania tego projektu.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg zapewnia wsparcie dla samorządów, bez względu na ich wielkość. Premier Mateusz Morawiecki wsparł także inicjatywę modernizacji ulic miasta Toruń, która pozytywnie wpłynie zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort podróżowania w województwie kujawsko-pomorskim – wyjaśnił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W dniu 6 lutego 2023 r. Prezes Rady Ministrów zatwierdził listę zadań miejskich, które zostaną dofinansowane ze środków RFRD. Są to 18 inwestycje realizowane w miastach na prawach powiatu, które są siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Łączna wartość tych zadań wynosi 983 mln zł, z czego 382,4 mln zł pochodzi z dofinansowania RFRD.

Toruń jest miastem, które stale się rozwija, dlatego władze miasta postanowiły zainwestować w przebudowę i budowę kluczowych odcinków dróg, aby poprawić funkcjonowanie układu komunikacyjnego. Koszt całkowity inwestycji wynosi 61,34 mln zł, z czego 30 mln zł pochodzi z dofinansowania z RFRD.

W ramach tego projektu zostaną zmodernizowane lub przebudowane ulice takie jak Szosa Okrężna, Łokietka, Łączna, Pająkowskiego, Droga Trzeposka, Hebanowa, Platanowa, Olęderska oraz ulice na osiedlu JAR.

Planowany termin oddania wszystkich zadań związanych z realizacją RFRD w woj. kujawsko-pomorskim do użytkowania upływa w IV kwartale 2025 roku.

Łączna wartość środków RFRD przyznanych w latach 2019-2023 na realizację ponad 1,1 tys. zadań gminnych i powiatowych na ponad 1,5 tys. km dróg lokalnych w województwie kujawsko-pomorskim wyniosła prawie 900 mln zł.

W latach 2019-2023 wydano łącznie: 259 mln zł na 312 zadań i 418 km dróg, 154.6 mln zł na 280 zadań i 368 km dróg, 157.2 mln zł na 195 zadań i 292 km dróg, 156.4 mln zł na 181 zadań i 255 km dróg oraz 146.2 mln zł na 139 zadań i 194 km dróg.

Dofinansowanie z RFRD na inwestycje drogowe

Rada Ministrów wyraziła zgodę na przyznanie dotacji z RFRD na 3 kluczowe inwestycje drogowe w województwie kujawsko-pomorskim. Łączna kwota dofinansowania wynosi 167,6 mln zł i obejmuje budowę obwodnic miast Brodnica, Tuchola i Rypin. Dofinansowanie wynosi 32 mln zł dla obwodnicy Brodnicy, 75,6 mln zł dla obwodnicy Tucholi oraz 60 mln zł dla obwodnicy Rypina.

Zadania te zostały sfinansowane z funduszy RFRD, a umowy o dofinansowanie są już podpisane.

Wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są dostarczone przez nadawcę bez ingerencji PAP SA w treść. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za treść komunikatu, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM