Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Zdrowy Styl Życia – Diabetyk w drodze do Zdrowia
Zdrowie i styl życia

Zdrowy Styl Życia – Diabetyk w drodze do Zdrowia

Opieka koordynowana w gabinetach lekarzy rodzinnych jest doskonałym sposobem na zapewnienie diabetykom najlepszej opieki i wsparcia. Dzięki temu pacjenci są zmotywowani do wprowadzania zmian w stylu życia, a lekarze POZ mają pewność, że oferują im profesjonalną opiekę.

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, która wymaga od pacjenta szczególnego zaangażowania i dyscypliny. Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 są narażone na poważne powikłania, w tym śmiertelne, dlatego lekarze POZ otrzymali możliwość kompleksowej opieki nad diabetykami. Dzięki temu wcześnie wykrywa się chorobę i rozpoczyna leczenie. Dodatkowo, programy profilaktyczne 40 PLUS oraz CHUK pozwalają na zapobieganie rozwojowi cukrzycy i jej powikłań.

Według najnowszych danych, w Polsce na cukrzycę choruje aż 3 mln osób, z czego milion nie jest w ogóle zdiagnozowany. Coraz więcej młodych ludzi cierpi na tę chorobę, co jest wynikiem złych nawyków żywieniowych oraz braku aktywności fizycznej. Właściwe leczenie cukrzycy wymaga ścisłej współpracy między pacjentem a lekarzem. Dzięki wprowadzeniu opieki koordynowanej w gabinetach POZ, teraz lekarze mają dostęp do niezbędnych narzędzi, które pozwalają im na kompleksową opiekę nad pacjentami z cukrzycą. Zamiast czekać na wizyty w poradniach specjalistycznych AOS, pacjenci mogą szybko i bezproblemowo uzyskać dostęp do swojego lekarza rodzinnego.

„Opieka koordynowana w POZ ma bardzo wiele do zaoferowania. Diabetycy traktowani są w ramach tej opieki w sposób szczególny i oni to czują. Efekt jest taki, że pacjenci bardziej angażują się w sam proces leczenia” – przyznaje lek. Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

„Na początku co miesiąc. Rezerwuję więcej czasu na rozmowę, konsultację. Mam dobry kontakt z tymi pacjentami, bo z wieloma znam się od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. W ramach POZ oferuję im także konsultacje dietetyka” – podsumowuje lekarz.

Dr A. Więcek jest diabetologiem, który prowadzi pacjentów z cukrzycą w ramach sieci Poradni Opieki Zdrowotnej (POZ).

Dr A. Więcek jest diabetologiem, który prowadzi pacjentów z cukrzycą w ramach sieci Poradni Opieki Zdrowotnej (POZ). W swojej praktyce wykorzystuje najnowsze osiągnięcia medyczne, aby zapewnić swoim pacjentom kompleksową opiekę. Regularnie spotyka się ze swoimi pacjentami w poradni w Radomiu.

Specjaliści zalecają pacjentom, aby zdobyli jak najwięcej wiedzy o swojej chorobie, aby móc lepiej ją kontrolować. Dzięki temu mogą oni być bardziej zaangażowani w swoją terapię, zmienić swoją dietę i stylu życia oraz stać się bardziej aktywni. Wszystko to przekłada się na pozytywne wyniki glikemii, co motywuje pacjentów do dalszej pracy nad sobą.

Jednakże specjaliści podkreślają jednocześnie, że kompleksowa opieka nad diabetykiem w POZ nie oznacza, że lekarz wyręczy pacjenta w terapii. Jest on jedynie drogowskazem, a samodzielne wypracowanie zdrowych nawyków leży w gestii pacjenta.

Kompleksowa opieka diabetologa w POZ to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów z cukrzycą. Dzięki temu pacjenci są bardziej zaangażowani w swoją terapię, zdobywają wiedzę o swojej chorobie, zmieniają swoją dietę i stylu życia, a także stają się bardziej aktywni. Wszystko po to, by mieć lepszy wpływ na swoje zdrowie.

„Pacjent sam musi zrozumieć, co w tej chorobie jest ważne. I opieka koordynowana mu to uświadamia. POZ to jest to miejsce, gdzie możemy skutecznie leczyć chorych, dobrać im leki i nowoczesne terapie i najważniejsze – edukować ich. To do nas chorzy na cukrzycę powinni się zgłaszać. Gwarantujemy profesjonalne leczenie w gabinetach POZ” – mówi Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej.

Anna Osowska, lekarz rodzinny i prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie, wspiera swoich pacjentów chorych na cukrzycę od ponad 30 lat. Jej wskazówka jest niezmienna: zmiana nawyków żywieniowych, ruch na co dzień oraz stosowanie się do zaleceń lekarza są kluczem do kontrolowania choroby. Anna Osowska zachęca swoich pacjentów do aktywności i dokładnego stosowania się do zaleceń lekarza.

„W ramach opieki koordynowanej proponuję pacjentom poradę dietetyka, ale jedynie nieliczni z tego korzystają. Wielu twierdzi, że zna zasady diety cukrzycowej. Obiecują większe zaangażowanie i faktycznie na efekty nie trzeba długo czekać. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach pomiaru cukru w ciągu dnia, spadku masy ciała. Pacjenci analizują swoje wyniki, interpretują je, wyciągają wnioski. Fakt, w ramach opieki koordynowanej spotykam się z diabetykami częściej, ale są tego wymierne efekty, to daje mi dużą satysfakcję. Chorzy objęci opieką koordynowaną, angażują się w proces leczenia, ale jest to proces, zauważam to podczas kolejnych porad edukacyjnych” – stwierdza lek. Anna Osowska.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version