Nauka i technologie

Kawa – naturalny składnik zdrowia i długowieczności według badaczki z PŁ

Dr inż. Joanna Grzelczyk z Politechniki Łódzkiej odkryła, że kawa, a szczególnie zielona robusta lub ciemno prażona w temp. do 230 st. C, może przynosić wiele korzyści dla twojego zdrowia.

Kawa jest niezawodnym źródłem energii dla ponad połowy Polaków. Każdego dnia wypijamy średnio 3kg kawy rocznie na mieszkańca – jest to mniej niż w przypadku Finów, którzy spożywają jej 12kg na osobę, ale więcej niż Włosi, którzy wypijają tylko 5kg na osobę.

Prażenie kawy jest kluczowym elementem w procesie produkcji – od temperatury prażenia po czas trwania, wszystkie te czynniki mają wpływ na ostateczny smak i aromat. Wyprażanie w wysokiej temperaturze od 180 do 250 st. C powoduje również reakcję Maillarda, która daje wyjątkowy, brązowy kolor i charakterystyczny smak. Reakcja ta polega na połączeniu cukrów prostych i aminokwasów, co prowadzi do powstawania melanoidyn i innych substancji, które dają charakterystyczny smak i zapach.

Kawę praży się, aby wydobyć z niej smak i aromat, jednakże nie można zapominać, że wraz z poprawą walorów sensorycznych wzrasta także stężenie substancji o potencjalnie szkodliwych właściwościach, takich jak akrylamid czy 5-hydroksymetylofurfural (5-HMF).

Ostatnio wykazano, że kawa ma wiele prozdrowotnych właściwości, co potwierdziła badaczka z Polski. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Nauka w Polsce.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM