Polityka i społeczeństwo

Minister J. Cieszyński: Skorzystaj z aplikacji mObywatel i szybko zwiększ limit energii dla swojego domu

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca wszystkich do skorzystania z aplikacji mObywatel, by wygodnie i szybko złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu dla uprawnionych gospodarstw domowych. Janusz Cieszyński, Minister Cyfryzacji, wyjaśnia: „Dzięki aplikacji mObywatel możemy uniknąć stania w długich kolejkach w punktach dostawców energii i skorzystać z prostszych i bardziej wygodnych metod. Przygotowaliśmy krótki filmik instruktażowy, aby pomóc wszystkim w wypełnieniu wniosku”. Termin składania wniosków upływa 30 czerwca.

Dzięki aplikacji mObywatel możemy uniknąć błędów w trakcie wypełniania wniosku. Automatyczne pobieranie danych osobowych z rejestrów państwowych znacznie usprawnia proces. Nie trzeba odrywać się od pracy czy rezygnować z wakacji, aby wyrobić dokumenty. Wystarczy kilka kliknięć, aby wszystko załatwić w krótkim czasie, bez wychodzenia z domu i bez komplikacji.

Chcesz złożyć wniosek w aplikacji mObywatel? Zobacz krótki film na temat tego jak to zrobić: https://fb.watch/ltqngx363-/ lub zapoznaj się z tweetem: https://twitter.com/jciesz/status/1674435836459327494

Kto może złożyć wniosek w aplikacji mObywatel? Przepisy dotyczące tego zagadnienia mówią o tym, że wniosek mogą złożyć posiadacze Karty Dużej Rodziny, rolnicy oraz osoby niepełnosprawne.

Aby złożyć wniosek, należy skierować oświadczenie do dostawcy prądu.

Kiedy przekroczony zostanie określony limit energii elektrycznej, wtedy rozliczenia będą dokonywane według zamrożonych stawek. Nadwyżka będzie natomiast rozliczana zgodnie z mechanizmem ceny maksymalnej w wysokości 693 zł/MWh.

Korzystanie z energii na rynku jest ograniczone przez trzy różne limity.

Gospodarstwa domowe mogą wykorzystać maksymalnie 2.000 KWh energii na rok.

Osób z niepełnosprawnościami przysługuje zwiększony limit do 2.600 KWh na rok.

Gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy mają najwyższy limit 3.000 KWh.

Gospodarstwa domowe, których limit nie przekracza 2.000 KWh nie muszą składać żadnych oświadczeń. Natomiast gospodarstwa domowe objęte zwiększonym limitem powinny złożyć oświadczenie i w niektórych przypadkach dołączyć dokumentację potwierdzającą uprawnienia.

Rodziny wielodzietne, uprawnione do limitu 3.000 KWh, powinny złożyć oświadczenie dla zamrożenia cen prądu skierowane do dostawcy prądu, wraz z kopią Karty Dużej Rodziny, podając w nim numer Karty.

Osoby z niepełnosprawnością, uprawnione do limitu 2.600 KWh, powinny złożyć oświadczenie dla zamrożenia cen prądu skierowane do dostawcy prądu, bez dodatkowych dokumentów.

Rolnicy – uprawnieni do limitu 3.000 KWh, powinni dostarczyć do dostawcy prądu oświadczenie wraz z kopią decyzji o podatku rolnym za 2022 rok, pamiętając o podaniu numeru decyzji.

Przedsiębiorstwa energetyczne udostępniają wzory oświadczeń, które należy składać do końca czerwca 2023 roku.

Aby ułatwić Ci śledzenie najnowszych informacji, zachęcamy do pobrania aplikacji mObywatel z Google Play albo App Store.

Ponadto, informacje publikowane w serwisie PAP są dostarczane bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści. Za ich zawartość odpowiada nadawca komunikatu, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy Prawo Prasowe.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM