Wiadomości Polska Nauka i technologie Odkrywając sekrety DNA superskręconego
Nauka i technologie

Odkrywając sekrety DNA superskręconego

DNA występuje w postaci skręconej nici w każdej komórce, zupełnie innej od znanej podwójnej helisy. Małe skale tego zjawiska są regulowane przez siły sprężystości, co naukowcy zbadać mogą poprzez hydrodynamiczne pomiary. Polscy naukowcy przyczynili się do odkrycia kształtów minikółek DNA.

Badania nad geometrią DNA, prowadzone przez naukowców z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiej Akademii Nauk, Baylor College of Medicine, Rice University, University of Montana i University of Lethbridge, zaproponowały nowe sposoby zrozumienia aktywnego DNA. Przy pomocy minikółek z DNA, stworzyli oni model jednorodnej sprężystej wiązki, który został potwierdzony w eksperymentach. Wyniki ich prac zostały opublikowane w czasopiśmie „Nucleic Acids Research”, dzięki czemu możliwe jest zrozumienie mechaniki nadmiernego skrętu i jego rozluźnienia.

Superskręcenie DNA może wystąpić w komórkach, kiedy zaczyna ono pełnić swoje podstawowe funkcje, takie jak replikacja i transkrypcja. Jest to widoczne, gdy przekręci się koniec sznurka lub słuchawki – po kilku obrotach zobaczy się, jak się on zwija, tworząc podwójną spiralną strukturę. To samo zjawisko można zaobserwować w skali ludzkiej.

Zbadanie zjawiska skręcania DNA jest szczególnie skomplikowane – większość eksperymentów wykonywanych jest na krótkich, liniowych cząsteczkach. Co więcej, gdyby skręcone cząsteczki zostały uwolnione, skręt zostałby samoistnie zniwelowany. „Podobnie jak w przypadku sznurka – jeśli puścimy jeden z jego końców, skręt sam się rozluźni” – mówi Radost Waszkiewicz, główny autor badania i doktorant na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW).

Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn odkryli nowy sposób skracania DNA. Badacze wykorzystali zmodyfikowany enzym, który pozwolił im skrócić DNA do wielkości, która pozwala na zapakowanie jej do kieszeni. Możliwe jest przechowywanie, transportowanie i manipulowanie tymi skróconymi formami DNA, co jest nowym, przełomowym odkryciem dla biologii molekularnej.

Nowa technika skracania DNA otwiera szereg możliwości dla medycyny. Przede wszystkim umożliwia ona szybsze i łatwiejsze diagnozowanie chorób genetycznych poprzez skanowanie krótkich, skróconych fragmentów DNA. Pozwala to na szybkie i dokładne wykrywanie obecności mutacji genetycznych, które często są przyczyną różnych chorób.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version