Biznes i finanse

Realizacja historycznych inwestycji dzięki umowie Polfy i PWPW

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych inwestuje 143 miliony złotych w nabycie działki od Polfy Tarchomin, która posłuży do budowy drukarni banknotów i dokumentów. Środki te pozwolą czołowej polskiej firmie farmaceutycznej na sfinalizowanie budowy Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, czyniąc to jednym z najważniejszych aktów wzajemnej współpracy pomiędzy spółkami Skarbu Państwa w ostatnich latach.

„Porozumienie, zawarte pomiędzy obiema tak ważnymi dla bezpieczeństwa i stabilności całego kraju spółkami Skarbu Państwa, ma charakter historyczny. Z jednej strony PWPW zyskuje atrakcyjny grunt pod budowę nowoczesnej fabryki banknotów oraz innych ważnych dokumentów jak prawa jazdy czy dowody osobiste. Z drugiej zaś, pozyskana ze sprzedaży ziemi kwota pozwoli Polfie ukończyć jej sztandarową inwestycję, jaką jest Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych” – powiedział podczas konferencji prasowej Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Przyszły kompleks w Warszawie będzie miejscem przełomu w produkcji leków. Inwestycja ma za zadanie zapewnić pacjentom dostęp do nowoczesnych i skutecznych leków, których produkcja w Polsce nie była wcześniej możliwa. Przedsiębiorstwo ma wykorzystać najnowocześniejsze technologie i stosować najwyższe standardy bezpieczeństwa, aby zapewnić jakość i wydajność produkcji.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zamierza zainwestować w Warszawie w najnowocześniejszy zakład drukarski. Powstanie on na 18 hektarach gruntów, które do tej pory należały do Polfy Tarchomin S.A. Warszawski zakład produkcyjny będzie największym w Europie ośrodkiem do produkcji leków onkologicznych. W jego wnętrzu znajdziemy 12 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, wyposażonej w laboratoria i zaplecze badawcze, a także dwie linie produkcyjne, umożliwiające nieprzerwaną produkcję leków.

Projekt Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie ma na celu zapewnienie pacjentom szybkiego dostępu do nowoczesnych i skutecznych leków, a także rozwój technologii i stosowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Wszystko to po to, aby zapewnić wysoką jakość i wydajność produkcji leków.

Piękna architektura i bogata, choć też tragiczna historia, związana z walkami podczas Powstania Warszawskiego, są powodem, dla którego dotychczasowe budynki Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zlokalizowane w sercu stolicy są objęte ochroną konserwatorską. Jednakże, ze względu na ograniczenia infrastrukturalne, nie można w nich już dłużej rozwijać produkcji. Dlatego też Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych poszukuje nowego miejsca na swój nowoczesny park maszynowy oraz zaawansowane technologie, które umożliwią tworzenie dokumentów o wysokim stopniu zabezpieczeń przed fałszerstwami. Znalazła je w postaci działki należącej do Polfy Tarchomin.

„Główną misją świętującej właśnie 200-lecie swego istnienia Polfy Tarchomin jest dbanie o bezpieczeństwo lekowe wszystkich Polaków. Realizuje ją ona zarówno poprzez budowę Centrum, jak i codzienne funkcjonowanie na rynku jako największy polski producent antybiotyków czy penicyliny. Jednak będąc spółką Skarbu Państwa, Polfa zaangażowana jest również w ochronę polskich interesów w innych strategicznych obszarach – a takowym jest z pewnością zapewnienie naszym obywatelom dostępu do narodowej waluty czy dokumentów osobistych” – zauważył Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Minister Małecki poinformował również, że w ubiegłym roku rząd dokonał dokapitalizowania spółki Polfa Tarchomin kwotą 200 mln zł, co pozwoliło jej na realizację nowych strategicznych projektów inwestycyjnych.

Minister Małecki zaznaczył również, że w 2019 roku rząd zainwestował w spółkę Polfa Tarchomin kwotę 200 mln zł, aby wesprzeć jej działalność i umożliwić realizację przedsięwzięć, które są ważne dla jej długoterminowego rozwoju.

„Ostatnie lata pokazały, że obywatele państw opierających swoje bezpieczeństwo lekowe na imporcie preparatów zza granicy mogą z dnia na dzień zostać pozbawieni dostępu do produktów ratujących zdrowie i życie. Dlatego nasze inwestycje, wzmacniające krajowy potencjał w zakresie tworzenia leków powszechnie używanych w polskich szpitalach i przychodniach, mają dla milionów pacjentów fundamentalne znaczenie. Pozyskując środki na ich sfinalizowanie ze wsparcia dla kluczowego dla stabilności finansów państwa projektu, jakim jest nowa drukarnia PWPW, możemy mówić o modelowym przykładzie umowy, na której zyskują wszyscy, a przede wszystkim: obywatele Polski” – podkreślił Jarosław Król, prezes zarządu Polfy Tarchomin.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM