Biznes i finanse

KGHM – Inwestycja na skalę europejską

Kwielice w Obszarze Górniczym Głogów Głęboki-Przemysłowy są siedzibą szybu GG-1, który jest najgłębszym wyrobiskiem w Polsce – sięgającym aż 1348 metrów. Jest to największy projekt podziemny w branży metali nieżelaznych w Europie, a jego realizacja trwała 12 lat.

Głogów Głęboki-Przemysłowy to inwestycja 100% należąca do KGHM, która zapewni dostęp do ogromnych zasobów miedzi i srebra. Spółka szacuje, że około 265 mln ton rudy miedzi (2,40% zawartości miedzi) jest udostępnione do eksploatacji, a w latach 2028-2035 wynikająca z niej produkcja wyniesie 10-11 mln ton miedzi, co będzie odpowiadać 200-220 tys. ton miedzi elektrolitycznej w skali roku.

„Uruchomienie szybu GG-1 przekłada się na kolejne 20-30 lat stabilnej produkcji z naszych aktywów krajowych. Dzięki temu szybowi możemy eksploatować złoża na głębokościach, do których nie mieliśmy wcześniej dostępu, a są to złoża o krytycznym znaczeniu dla naszej firmy, dla Polski i dla transformacji energetycznej” – podkreśla Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

GG-1 to kolejny szyb w Zagłębiu Miedziowym, który został wybudowany przez spółkę 14 czerwca 2023 r. Głębokość tego szybu wynosi 1348 metrów, a jego średnica w świetle obudowy to 7,5 metra. Wieża szybowa mierzy aż 45,5 metra wysokości. Wybudowanie szybu zwiększyło bezpieczeństwo i komfort pracy górników, dostarczając im świeże powietrze do wyrobiska.

Utworzenie GG-1 oznacza postęp w technologii kopalnictwa w Zagłębiu Miedziowym. Inwestycja ta otwiera dostęp do wyrobisk głębinowych na głębokość 1348 metrów. Szyb ma średnicę 7,5 metra i wieżę szybową o wysokości 45,5 metra. Wybudowanie szybu pozwoliło pracownikom kopalni na bezpieczne i komfortowe dotarcie do wyrobisk. Przyniosło to też znaczące poprawy jakości powietrza w wyrobisku.

„W te rejony kopalni dojeżdżaliśmy kilkanaście kilometrów. Już sama droga była wycieńczająca dla pracowników, natomiast taką samą drogę pokonywało powietrze, którym oddychaliśmy. Teraz ta droga została skrócona do minimum, a szyb pozwoli na zbudowanie mocy produkcyjnych na poziomie 1/3 całej kopalni Rudna” – zaznacza Paweł Piasecki, dyrektor naczelny w KGHM Polska Miedź S.A., Zakłady Górnicze „Rudna”. 

Inwestycja w szyb GG-1 w kopalni jest nadal w toku. PeBeKa z Grupy Kapitałowej KGHM wykonała już zbicie szybu i połączyła go z wyrobiskiem wentylacyjnym. Następnym krokiem będzie proces zbrojenia szybu.

Kolejnym etapem inwestycji jest przeprowadzenie procesu zbrojenia szybu GG-1. PeBeKa z Grupy Kapitałowej KGHM wykonała już zbicie szybu, połączając go z wyrobiskiem wentylacyjnym. Teraz nadszedł czas, aby przystąpić do zbrojenia szybu.

Szyb GG-1 jest zlokalizowany w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym i jest jednym z kluczowych elementów umożliwiających rozszerzenie istniejących obszarów górniczych Sieroszowice I oraz Rudna I Rudna II. Ten 56 km2 obszar jest tylko częścią aktywów należących do spółki.

KGHM posiada osiem kopalń oraz liczne projekty rozwojowe i eksploracyjne. „Jesteśmy obecni na czterech kontynentach. Mamy aktywa w Polsce, w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. W Szanghaju zajmujemy się handlem katodami i koncentratami. Prowadzimy szereg projektów eksploracyjnych, mając na uwadze stabilny wzrost naszej produkcji w przyszłości, utrzymanie się na rynku, jak również konkurowanie z największymi firmami górniczymi na świecie” – podkreśla Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych i rozwoju, KGHM Polska Miedź S.A.

KGHM szczyci się swoją chilską kopalnią Sierra Gorda. Jest ona projektowana do wydobywania 110 tys. ton rudy na dobę, ale już osiągnęła 130 tys. ton. Planowane jest dalsze zwiększenie przerobu, co pozwoli na zwiększenie efektywności i opłacalności wydobycia.

Firma KGHM posiada również nowoczesny zakład wydobywczy w Polsce, który ma na celu zwiększenie wydajności i optymalizację kosztów produkcji.

KGHM w Polsce stawia na nowoczesne rozwiązania wydobywcze, aby zwiększyć efektywność i oszczędzać koszty produkcji. Zakład jest wyposażony w nowoczesne technologie, które umożliwiają optymalizację procesu wydobywczego.

„Nasze aktywa w Polsce to dostęp do kluczowego surowca, bez którego transformacja energetyczna nie może się odbyć. Inwestycje górnicze są długotrwałe, kosztowne, ale realizujemy je konsekwentnie dlatego, że to jest strategiczna przyszłość zarówno naszej firmy, jak i naszego kraju” – podkreśla prezes Tomasz Zdzikot.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM