Polityka i społeczeństwo

Nowy łódzki odcinek drogi ekspresowej – otwarty dla ruchu!

Nowa wersja: Samorząd województwa łódzkiego poinformował, że do użytku oddano odcinek drogi wojewódzkiej nr 714 od Łodzi do autostrady A1, który został zbudowany za 30 mln zł, dofinansowany z funduszy UE. Inwestycja była realizowana w partnerstwie, jednak do jej zakończenia brakuje jeszcze odcinka realizowanego przez samorząd Łodzi.

Samorząd województwa łódzkiego zakończył inwestycję związaną z budową odcinka drogi wojewódzkiej 714 (przedłużenia trasy Górna), która połączyła Łódź z autostradą A1 w gminie Brójce. Wysokość nakładów na ten projekt wyniosła ponad 30 mln zł, z czego 21 mln stanowiło dofinansowanie. Środki na ten cel pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2014 – 2020 oraz z budżetu państwa.

„Zakończenie tego zadania to świetna informacja dla mieszkańców regionu, również dla mieszkańców Łodzi. To odcinek o szczególnej wadze, bo łączy stolicę województwa i autostradę A1. Jego wykonanie znacznie ułatwi życie kierowcom. Podzieliliśmy ten odcinek na dwie części z miastem Łódź. Ta część, którą realizowało województwo łódzkie została zrealizowana. (…) Do pełni szczęścia brakuje jeszcze odcinka realizowanego przez samorząd miasta Łodzi” – mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Samorząd województwa łódzkiego podjął działania zmierzające do budowy drogi o długości 2,3 km od węzła na A1 do nowego ronda na granicy Łodzi i gminy Brójce. W ramach tego projektu powstały pięć skrzyżowań z nową nawierzchnią, a także ponad 2 km ścieżki rowerowej z dopuszczonym ruchem pieszych. Dodatkowo, wybudowano kilka chodników, a także nowy most na rzece Ner. Ponadto, zadbano o odpowiednie oświetlenie, kanalizacje deszczową, zatoki autobusowe, zjazdy do posesji, rowy drogowe oraz 10 przejść dla pieszych z ułatwieniami dla niepełnosprawnych. Projekt zakładał również budowę podziemnych przejść dla zwierząt.

„To droga dla naszych mieszkańców. Wcześniej przez nierówną nawierzchnię jezdni na moście na rzece Ner dochodziło tam do wypadków, samochody wypadały z drogi, były zdarzenia śmiertelne. Już widać, jakie natężenie ruchu mamy na ścieżce rowerowej, której wcześniej tutaj nie było. Na pewno będzie bezpieczniej” – ocenił Marek Muras, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w położonym nieopodal DW 714 Stefanowie.

Inwestycja budowy odcinka w Łodzi o długości ponad 5 km ma wartość 132 mln zł, a zakończenie prac planowane jest na listopad 2023. Samorząd na realizację inwestycji otrzymał 62 mln zł zarówno z RPO, jak i z budżetu państwa.

Realizacja inwestycji w Łodzi polegającej na budowie odcinka o długości 5 km wiąże się z koniecznością wydania przez samorząd 132 mln zł. Data zakończenia prac została wyznaczona na listopad 2023 roku. Na realizację inwestycji miasto otrzymało 62 mln zł, połowę z RPO, a połowę z budżetu państwa.

Łódź otrzymała 62 mln zł na realizację inwestycji, której wartość szacowana jest na 132 mln zł. Planowany termin zakończenia prac to listopad 2023 roku. Środki pochodzą zarówno z RPO, jak i budżetu państwa.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM