Polityka i społeczeństwo

Przyjazne sąsiedztwo: Unia Europejska wspiera wspólną kulturę Przemyśla i Lwowa

W celu popularyzacji kultur mniejszości narodowych – polskiej w Lwowie i ukraińskiej w Przemyślu – w ramach programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej realizowany jest wspólny projekt. Wezmą w nim udział wspierane przez UE inwestycje z Polski, którymi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak odwiedziła Ukrainę.

„Działania prowadzone w centrach kultury przyczynią się zbliżenia mniejszości Lwowa i Przemyśla. Krzewienie historii, tradycji oraz kultury polskiej i ukraińskiej pozwoli na stworzenie trwałych więzi oraz podniesienia atrakcyjności turystycznej regionów” – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas wizytacji remontu budynku Centrum Promocji Kultury Polskiej we Lwowie.

Dzięki tej inicjatywie oba miasta bez wątpienia staną się placami wymiany kulturowej, dając mieszkańcom szansę na poznanie kultury i tradycji sąsiedniego narodu. W tym celu oba miasta zostaną wyposażone w nowoczesne centra kultury mniejszości narodowych.

Centra kultury mniejszości narodowych w Przemyślu i we Lwowie, finansowane dzięki temu projektowi, będą siłą napędową wymiany kulturowej między oboma miastami. Dzięki profesjonalnym instalacjom, kompleksowym usługom edukacyjnym i twórczym oraz wyposażeniu w nowoczesne technologie, będą one inspiracją do poznawania kultury i tradycji sąsiedniego narodu.

Centra kultury mniejszości narodowych w Przemyślu i we Lwowie staną się przestrzenią wymiany kulturowych doświadczeń, gdzie będzie można wziąć udział w różnorodnych programach edukacyjnych i twórczych. Będą one również służyć jako platforma do debaty na temat wspólnej historii i wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Centra kultury mniejszości narodowych pozwolą mieszkańcom obu miast na zgłębienie wiedzy na temat tradycji i kultury sąsiedniego narodu, a także umożliwią wymianę doświadczeń i umiejętności. Obydwa centra staną się przyczółkiem współpracy między narodami poprzez kulturę.

„Mniejszości narodowe w Ukrainie i Polsce nadal pielęgnują swoje tradycje tworząc mozaikę kulturową regionu. Grupy te podtrzymują tożsamość narodową, choć ich działalność nie jest nagłaśniana” – dodał wiceminister.

Prowadzone w centrach kulturalnych działania mają na celu przyczynić się do poprawy postrzegania mniejszości narodowych oraz zapewnić im większą aktywność kulturalną. Jednocześnie stanowią one cenną inwestycję w rozwój turystyki w regionie.

Centra kulturalne mają służyć zmianie wizerunku mniejszości narodowych przez wzrost ich aktywności kulturalnej. Dodatkowo stanowią one ważny element w rozwoju turystyki, służąc zwiększeniu atrakcyjności regionów.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak odwiedziła Lwów, aby zobaczyć nową siedzibę Komendy Policji Państwowej Obwodu Lwowskiego. Obiekt powstał dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Polska-(Białoruś)-Ukraina, który przyniósł 5,4 mln euro na jego wyposażenie i realizację. Wizyta stała się okazją do zobaczenia, jak wykorzystane zostały te fundusze.

„Inwestycja ma pomóc chronić mieszkańców Obwodu Lwowskiego i turystów, którzy, w co wierzę, już wkrótce będą mogli bezpiecznie powrócić do Lwowa” – powiedziała Jarosińska-Jedynak.

Centrum administracyjne zostało wybudowane w ramach projektu, a do jego wyposażenia użyte zostały nowoczesne technologie. Obejmują one zaawansowany system gromadzenia danych, który umożliwia przechowywanie informacji uzyskanych z kamer monitoringu miejskiego, a także zintegrowany wielofunkcyjny system telekomunikacyjny.

W obliczu trudnych warunków, jakie panowały w Ukrainie – wojna, wysiedlenia i kryzys gospodarczy – zakończenie budowy nowej siedziby Policji Państwowej Obwodu Lwowskiego w czerwcu br. stanowi imponujący sukces.

Pierwsza wizyta Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak we Lwowie była okazją do omówienia dalszej współpracy transgranicznej między Polską a Ukrainą, w szczególności w ramach programu Interreg NEXT Polska-Ukraina. Wiceminister spotkała się z przedstawicielami Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej oraz pracownikami biura oddziału programu we Lwowie, aby omówić te kwestie.

Podczas swojej wizyty we Lwowie Małgorzata Jarosińska-Jedynak wyrażała swoje zaangażowanie w dalszą współpracę transgraniczną Polski i Ukrainy, szczególnie w ramach programu Interreg NEXT Polska-Ukraina. Wiceminister spotkała się z przedstawicielami lokalnych instytucji wojskowych oraz pracownikami oddziału programu, aby omówić plany na przyszłość i wspólne działania.

Resort Funduszy i Polityki Regionalnej wskazał, że w ramach polsko-ukraińskich projektów chce wesprzeć Ukrainę w odbudowie już po zakończeniu rosyjskiej agresji, a także kontynuować współpracę w dziedzinie ochrony środowiska, adaptacji do zmian klimatycznych, dostępu do wody i ochrony przyrody. Dodatkowo, celem jest poprawa dostępu do opieki zdrowotnej, wykorzystanie walorów turystycznych pogranicza polsko-ukraińskiego w sposób zrównoważony oraz rozwijanie współpracy administracji i społeczności na wszystkich poziomach, wraz z usprawnieniem działania i ochrony granicy między Polską a Ukrainą.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM