Odkrycie dookolnych rowów i palisad w Kaczkowie na Kujawach pozwoliło na zidentyfikowanie pozostałości po dwóch rondelach – dużych miejscach obrzędowo-ceremonialnych, które powstały ponad 6 tys. lat temu. To pierwsze tego typu odkrycie w tym regionie.
Od dawna przekonanie archeologów głosiło, że rondele powstawały głównie w Europie Wschodniej, obejmującej Węgry, Austrię, Czechy, Słowację i Niemcy. Zostały one wzniesione pomiędzy 4 850–4 600 r. p.n.e., czyli w okresie neolitu, gdy na kontynent przybyli pierwsi rolnicy.
Rondele słowiańskie są często porównywane do brytyjskiego Stonehenge ze względu na swoją koncentryczną konstrukcję, składającą się z wałów i rowów. Jednakże istnieją istotne różnice między tymi dwiema budowlami, jako że te ostatnie są o wiele młodsze i składają się na nie również potężne głazy, zaś do wzniesienia rondelu stosowano wyłącznie drewno w postaci palisady.
Ćwierć wieku temu archeologowie odkryli pierwszy rondel w Polsce, a do tej pory zidentyfikowano ich już ok. dwudziestu. W czerwcu br. dzięki zastosowaniu drona na polu pszenicy w Kaczkowie (woj. kujawsko-pomorskie) odkryto kolejne dwa rondle. Badania prowadził archeolog Jerzy Czerniec, który stale poszukuje nowych pozostałości po dawnych konstrukcjach. W tym przypadku pomocna okazała się tegoroczna susza, z której lotu ptaka wyraźnie widać pozostałości na polach.
Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli na Kujawach dwa duże miejsca obrzędowo-ceremonialne sprzed ponad 4000 lat. Badacze uważają, że znaleziska są wyjątkowe i mają duże znaczenie dla archeologii. Odkryte miejsca to rondele o średnicy od 8 do 20 metrów, w których odnaleziono liczne artefakty, takie jak ceramika, narzędzia, narzędzia z drewna, kamienia oraz inne przedmioty. Warto zaznaczyć, że znaleziska zostały zidentyfikowane dzięki technikom geofizycznym i wykopaliskom.
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl