Nauka i technologie

Przenikając w głąb oka: Jak obrazowanie może zdradzić pracę fotoreceptorów

Polska nauka odkrywa nowy sposób na szczegółową diagnozę funkcjonowania oka. Badacze opracowują technikę, która zarejestruje te niewielkie zmiany długości komórek fotoreceptorowych, które występują, kiedy światło oświetla oko. Taka precyzyjna analiza pozwoli lekarzom na sprawdzenie, czy narząd wzroku pracuje prawidłowo.

Nowoczesna medycyna i nauka dostarczają ludzkości wielu możliwości w leczeniu chorób oczu. Zgodnie z wystąpieniem prof. Krzysztofa Palczewskiego z University of California, Irvine, w przeciągu następnych dziesięciu lat możliwe stanie się wyleczenie aż 99 proc. wszystkich chorób oczu, które prowadzą do ślepoty.

Efektywne wprowadzanie nowych terapii wymaga nie tylko wiedzy medycznej i biologicznej, ale również innowacyjnych technologii, takich jak obrazowanie oka – wyjaśnił prof. Maciej Wojtkowski, szef Miedzynarodowego Centrum Badań Oka ICTER, agendy badawczej przy Instytucie Chemii Fizycznej PAN, której prof. Palczewski jest zaangażowany.

Nowoczesne metody terapii widzenia otwierają przed pacjentami zupełnie nowe możliwości, dlatego niezwykle istotne jest wczesne wykrywanie wad wzroku oraz regularne monitorowanie skuteczności nowatorskich metod. W ten sposób możemy zapewnić pacjentom optymalne efekty leczenia.

Nowy paragraf: Zespół naukowców z Uniwersytetu w Göttingen wykorzystał najnowszą technikę optyczną – obrazowanie oka – do uzyskania wglądu w aktywność fotoreceptorów w siatkówce. Technika ta pozwala lepiej zrozumieć, jak oczy reagują na światło i jak wpływa to na widzenie.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM