Polityka i społeczeństwo

świata „Twoje wakacje na całym świecie – językowe wsparcie od Preply!

Świat jest pełen miłośników zimnego piwa, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Aby zapewnić, że będą mieli z czego cieszyć się wakacje, platforma do nauki języków obcych Preply.com przygotowała krótki przewodnik, który pozwoli turystom zamówić piwo w różnych częściach świata. Fakt posiadania podstawowej znajomości języka obcego może być niezwykle przydatny, zwłaszcza gdy znajdziemy się w nieznanym miejscu. Ułatwi nam to dotarcie do celu i zapewni smaczne trunki.

Aby bezproblemowo zamówić piwo na Wyspach, nie trzeba znać żadnego języka innego niż angielski. Spożywanie piwa jest w Anglii tradycją, a jej rodzime gatunki, takie jak stout, porter i pale ale, znane są na całym świecie. Wystarczy w restauracjach czy pubach zapytać „Can I have a beer, please?”, aby dostać wymarzony trunek. Natomiast jeśli ktoś chce spróbować piwa w Irlandii, powinien zacząć od zapytania „Pionta beoir, le do thoil”.

W Szwecji i Finlandii, gdzie zimno jest przez większą część roku, piwo jest podstawowym napojem alkoholowym. Aby skosztować tamtejszych trunków, należy zapytać „Kan jag få en öl” – szwedzki, lub „Saanko oluen” – fiński.

Poza Europą, zwłaszcza w Ameryce Południowej, piwa są tak popularne, że zdobycie ich w restauracji lub barze nie sprawia trudności. Dla Meksykanów wystarczy powiedzieć „Un cerveza, por favor”, natomiast w Argentynie i Chile, aby wejść w dobry ład z okolicznymi piwoszami należy poprosić „Una cerveza, por favor”.

Jeśli chcesz wyciągnąć rękę do wszystkich piwoszy na świecie, weź pod uwagę jeszcze jeden uniwersalny język – język piwa. Z kuflem w dłoni, wystarczy zawołać „Cheers!”, aby uciec od zawiłości języka i połączyć się z prawdziwymi piwoszami z całego świata.

Jeśli myślisz o piwie, nie możesz pominąć wspaniałego narodu Belgów. W tym kraju tradycja warzenia piwa jest szczególnie bogata. Powiedz „Een pint bier, alstublieft” i ciesz się smakiem najlepszego piwa w Europie.

Jak dogadać się w krajach prawdziwych piwoszy? 

Kiedy wybierasz się do Europy, warto zapamiętać kilka wyrażeń, aby zaimponować sąsiadom i skosztować ich doskonałego piwa. Na pierwszym miejscu listy są Czesi – aby poprosić o kufel schłodzonego pilznera, wystarczy powiedzieć „Dám si jedno pivo”. Niemcy i Austria również są znane z wysokiego spożycia piwa – tam zapytaj o „Bier”. W Szwecji i Finlandii, gdzie zimno jest przez większą część roku, piwo jest podstawowym napojem alkoholowym, wystarczy zapytać „Kan jag få en öl” i „Saanko oluen” odpowiednio po szwedzku i fińsku.

W Ameryce Południowej, aby dodać sobie odwagi i zdobyć kufel piwa, wystarczy powiedzieć „Un cerveza, por favor”. W Belgii, kraju o szczególnie bogatej tradycji warzenia piwa, wystarczy poprosić o „Een pint bier, alstublieft”. I pamiętaj, aby wyciągnąć rękę do wszystkich piwoszy na świecie i powiedzieć „Cheers!”.

Kiedy upały dają się we znaki, zamówienie zimnego piwa staje się niemal koniecznością. W krajach Europy Południowej wystarczy znać kilka słów, aby napić się zimnego piwa w upalne dni. W Portugalię i Włochy wystarczy powiedzieć: „Eu gostaria de uma cerveja” i „Vorrei una birra”, w Grecji „Μια μπύρα, παρακαλώ”, a w Hiszpanii, Meksyku, Kolumbii i Argentynie „Una cerveza, por favor”. W Chorwacji można skorzystać z dwóch słów „Molim pivo”, aby zamówić zimne piwo na gorący południowy dzień!

Porozumiewanie się z lokalsami wymaga naprawdę niewiele. Wystarczy zrozumieć podstawowe słowa i zwroty, by móc wyrazić własne potrzeby. Nawet skromny zasób słów pomoże nam wyrazić wdzięczność lub zapytać o drogę, a lokalsi na pewno docenią nasze starania. Ponadto wakacje to doskonała okazja, by dodatkowo uczyć się języków.

Podróżowanie w czasie wakacji to doskonały sposób na zgłębienie języka, którego się uczymy. Znajdziemy się w sytuacji, w której będziemy mówić i słuchać języka na co dzień, przez co będziemy mieli okazję ćwiczyć swoje umiejętności w rzeczywistych sytuacjach oraz poznawać potoczne słownictwo, którego nie nauczymy się na kursie językowym – podsumowuje Sylvia Johnson z Preply.com.

Czy zastanawiałeś się jak brzmią ważne zwroty w wielu różnych językach? Odwiedź nasz blog Preply, gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne zwroty w 60 językach, w tym skandynawskich, azjatyckich i afrykańskich.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM