Polityka i społeczeństwo

Marszałek Senatu RP zakończył owocną wizytę w Berlinie

Podczas oficjalnej wizyty Marszałka Senatu i delegacji w Republice Federalnej Niemiec, 7 lipca br., dyskutowano na temat obecnej sytuacji wojennej w Ukrainie, znaczenia upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie oraz możliwości wsparcia nauki języka polskiego w Niemczech. Centrum Informacyjne Senatu przekazuje informację o rezultatach tych rozmów.

Senator Beniamin Godyla przyjechał do stolicy Niemiec na zaproszenie Przewodniczącego Bundesratu Petera Tschentschera.

Grupa składająca się z senatorów: Beniamina Godyli, Haliny Biedy i Jacka Włosowicza wzięła udział w wizycie w Berlinie.

Senator Godyla, jako przewodniczący Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej, reprezentował nasz kraj w stolicy Niemiec.

Marszałek spotkał się tego dnia z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, mówiąc o wzmacnianiu współpracy dwustronnej oraz o konflikcie na Ukrainie, a także o kwestiach związanych z praworządnością w Polsce i o migracjach. Po spotkaniu oświadczył, że Prezydent Niemiec uważa, że UE powinna działać w celu odbudowy Ukrainy. Steinmeier przyznał również, że Niemcy są zdecydowani wspierać Ukrainę i wyraził żal z powodu niewłaściwych ocen dotyczących Rosji, które zostały na szczęście obalone.

Drugi dzień wizyty senackiej delegacji w Berlinie rozpoczął się od spotkania z Minister ds. Kultury i Mediów Claudią Roth, podczas którego omówiono możliwości współpracy polskich i niemieckich instytucji kultury. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki zwrócił również uwagę na temat budowy pomnika ofiar II wojny światowej, prosząc o przyspieszenie prac nad tym projektem.

Marszałek wyraził zadowolenie z faktu, że udało się przyspieszyć prace nad budową pomnika. Zespół międzynarodowy wypracował koncepcję tego muzeum, a jego lokalizacja jest wyjątkowa – w miejscu po dawnej Operze Krolla niedaleko Urzędu Kanclerskiego. Marszałek zaznaczył, że wybór tej lokalizacji jest symboliczny, ponieważ to właśnie w tym miejscu, 1 września 1939 r., Adolf Hitler rozpoczął II wojnę światową, wzywając do zbrojnego odwetu na Polsce. Senacka delegacja zażądała, by koncepcja muzeum historii polsko-niemieckich relacji uwzględniła monument poświęcony polskim ofiarom tej wojny.

Podczas spotkania delegacji Senatu z Przewodniczącym Bundesratu Republiki Federalnej Niemiec, Peterem Tschentscherem, omówiono istotne kwestie dotyczące wzmocnienia relacji dwustronnych i planowanej wizyty Przewodniczącego w Polsce, a także budowy w Berlinie pomnika polskich ofiar II wojny światowej. Dyskutowano również na temat zagrożeń dla demokracji i działań mających na celu wzmocnienie rozwoju gospodarczego, w tym w szczególności unowocześniania portów morskich, takich jak Szczecin i Hamburg.

Marszałek i senatorowie odbyli spotkanie z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrikiem Wüstem, premierem Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz drugą przewodniczącą Bundesratu Manuelą Schwesig. Dyskutowano na temat budowy pomnika upamiętniającego ofiary II wojny światowej, a także około elektryfikacji linii kolejowej Szczecin-Berlin. Kwestia nauczania języka polskiego w Niemczech, która należy do landów, została również wyjaśniona. Po raz pierwszy, podczas tego spotkania, pojawiła się informacja, że 5 milionów euro zostanie przeznaczonych z budżetu federalnego na ten cel.

Polska delegacja w składzie z Marszałkiem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej na czele, wzięła udział w 1035. posiedzeniu plenarnym Bundesratu.

PAP SA informuje, że wszelkie komunikaty publikowane w jego serwisie pochodzą bezpośrednio od nadawców i nie są w żaden sposób przez nich modyfikowane. Za treść komunikatów odpowiada nadawca, z zastrzeżeniem przepisów ustawy o prawie prasowym. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM