Biznes i finanse

Przebudowa drogi krajowej nr 94 w Olkuszu – szansa na nowe możliwości komunikacyjne

Dzisiaj nie ma już potrzeby posiadania własnego samochodu czy oprogramowania, aby korzystać z nich. Różne branże, jak motoryzacyjna czy IT, oferują swoje usługi na zasadzie „używam, nie posiadam”, dzięki czemu możesz wypożyczyć samochód na dni lub godziny, a oprogramowanie, techniczne wsparcie, a nawet komputery, zamówić w modelu „as a service”. Tego typu rozwiązanie jest wygodne, bezpieczne i tanie.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że Wojewoda Małopolski wydał decyzję zezwalającą na rozpoczęcie prac mających na celu rozbudowę drogi krajowej nr 94 w Olkuszu. Dzięki realizacji tego zadania poprawi się bezpieczeństwo na tej trasie, a płynny przepływ pojazdów zapewni odpowiednie oddzielenie ruchu tranzytowego od lokalnego.

Zgodnie z decyzją Wojewody Małopolskiego, Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace zmierzające do rozbudowy drogi krajowej nr 94 w Olkuszu. Inwestycja ta przyniesie korzyści w zakresie poprawy bezpieczeństwa oraz wydzielenia ruchu tranzytowego od lokalnego, co zapewni wygodę i płynność w ruchu.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że droga krajowa nr 94 w Olkuszu jest jedną z najbardziej obciążonych tras w Polsce, gdzie codziennie przejeżdża nawet 33 tys. pojazdów, w tym duża liczba pojazdów ciężarowych. Po przebudowie ma się to zmienić i zmniejszyć uciążliwości związane z ruchem.

Prace budowlane na inwestycji o długości 4,4 km wkrótce ruszą. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już opracowała dokumentację projektową, a następnym krokiem jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy.

Długo wyczekiwany proces przygotowań do poprawy bezpieczeństwa i komunikacji na drodze krajowej nr 94 w Olkuszu dobiegł końca. Decyzją wojewody małopolski Łukasza Kmity, inwestor uzyskał zielone światło do realizacji. Wszyscy użytkownicy drogi skorzystają na zmianach, jakie zostaną wprowadzone – od poprawy bezpieczeństwa, przez lepsze warunki ruchu, aż po usprawnienie przepustowości. To zwieńczenie wieloletnich starań mieszkańców Małopolski Zachodniej.

DK94 zostanie gruntownie przebudowana, aby stała się dwujezdniową drogą klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego), która będzie w stanie przenosić obciążenia 11,5 tony na oś. Na odcinku od ul. Staromiejskiej do skrzyżowania ul. Centralnej i ul. Pakuskiej zaplanowano kompleksową przebudowę sześciu skrzyżowań i dwóch podziemnych przejść, a także powstanie kładki dla pieszych łączącej ulice Cegielnianą i Szkolną. Na głównym skrzyżowaniu w centrum miasta, pomiędzy ulicami Centralną, Kościuszki i Rabsztyńską, powstanie innowacyjny, dwupoziomowy węzeł, w którym na poziomie gruntu będzie skrzyżowanie obsługujące ruch lokalny, a pod nim zostanie poprowadzona droga krajowa. W ramach prac przebudowa objęła również pięć skrzyżowań na DK94: z ul. Gwarków i ul. Wspólną, z ul. 20. Straconych i ul. Mickiewicza, z ul. Wiejską i ul. Słowackiego oraz z ul. Wyszyńskiego. Wszystkie skrzyżowania zostaną wyposażone w nowoczesną sygnalizację świetlną. Natomiast na skrzyżowaniu z ul. Długą i Kruszcową zostanie zbudowane rondo turbinowe.

Poprawa bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców jest najważniejszym celem inwestycji, która obejmuje budowę i przebudowę niektórych dróg lokalnych wzdłuż DK94. Prace obejmą m.in. wykonanie nowych chodników i ścieżek rowerowych oraz pieszo-rowerowych, montaż nowoczesnego oświetlenia, aby poprawić widoczność pieszych, a także zamontowanie ekranów akustycznych, a także zapewnienie odpowiedniego odwodnienia terenu.

Połączenie Małopolski i Śląska jest kluczowe dla regionu. DK94 jest jednym z pięciu głównych szlaków łączących Kraków i aglomerację górnośląską, obok takich jak A4 Katowice – Kraków, DK44 Tychy – Kraków, DK79 Kraków – Jaworzno i DW780/DW934 Kraków – Mysłowice. W badaniu Generalnego Pomiaru Ruchu z 2020-2021 roku wykazano, że na trasie przez Olkusz jeździ dziennie ponad 33 tysiące pojazdów – o 25% więcej niż w badaniu z 2015 roku.

Jest to ogromny wzrost, który wymaga przebudowy. Prace te poprawią płynność ruchu i zwiększą poziom bezpieczeństwa korzystających z niej na co dzień mieszkańców. Warto dążyć do osiągnięcia jak najlepszych rezultatów w tej kwestii, aby poprawić komfort podróżowania i jakość życia w tym regionie.

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian do treści komunikatów publikowanych w serwisie PAP, przyjmując treść w takim stanie, w jakim została dostarczona przez nadawcę. Nadawca jest odpowiedzialny za całość komunikatu zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM