Polityka i społeczeństwo

Oddając hołd ofiarom Rzezi Wołyńskiej – Ministerstwo Sprawiedliwości upamiętnia

Minister Ziobro powiedział: „Chcę wyrazić szacunek i wdzięczność wobec tych, którzy doświadczyli tego okrucieństwa i którzy przetrwali, aby przekazać nam swoją historię i pamięć”.

Podczas uroczystości minister wraz z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości zapalił znicze i złożył kwiaty pod pomnikiem, upamiętniając tragiczne wydarzenia, które miały miejsce 80 lat temu.

Dzisiejszy akt upamiętnienia jest ważnym wyrazem szacunku wobec ofiar ludobójstwa dokonanego na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Ministerstwo Sprawiedliwości wyraża głęboki szacunek wobec tych, którzy zginęli lub przetrwali tamte straszne wydarzenia.

Minister Ziobro zadeklarował również, że Ministerstwo Sprawiedliwości podejmie działania, aby upamiętnić ofiary tego strasznego ludobójstwa, w tym poprzez szerzenie wiedzy na temat tamtych wydarzeń oraz sprawiedliwego osądu tych, którzy dopuścili się zbrodni.

Ministrowi Sprawiedliwości, Prokuratorowi Generalnemu Zbigniewowi Ziobro, towarzyszyli wiceministrowie Michał Woś, Sebastian Kaleta i Marcin Warchoł, a także szef gabinetu politycznego ministra Marcin Sławecki.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wskazał, że ta zbrodnia popełniona zgodnie z wcześnie zaplanowaną decyzją dowództwa UPA, była wystarczająco poważna, aby spełniać cechy ludobójstwa. Dlatego ofiarom tej tragedii należy się szacunek, uznawanie ich poświęcenia oraz godne miejsce spoczynku.

Ministerstwo Sprawiedliwości wyraziło poparcie dla budowy Pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej, który ma stanąć na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wyrazem tego wsparcia jest organizacja uroczystości, które odbędą się w dniu 11 lipca. Planowane są Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego oraz ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Do współorganizacji uroczystości zostali zaproszeni ocalali z ludobójstwa wołyńskiego, ich rodziny oraz żołnierze 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Poza tym, udział w uroczystościach wezmą także przedstawiciele licznych organizacji kombatanckich.

Brutalność, z jaką napastnicy atakowali mieszkańców Wołynia, siała postrach wśród ludności. Kobiety i dzieci nie były w stanie uciec od okrucieństwa, gdyż bojówki ukraińskich nacjonalistów nie darowały im życia, nawet w świątyniach. Przerażające tortury i morderstwa stały się niestety codziennością.

Krwawa Niedziela była przełomowym momentem w historii Polaków na terenie byłego województwa wołyńskiego. Oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały blisko setkę miejscowości, a w lipcu 1943 r. zginęło około 10 tysięcy Polaków. Przez kolejne lata, w latach 1943-1945, liczba na wspomnianym obszarze zamordowanych Polaków wzrosła do ponad stu tysięcy, co stanowiło niewyobrażalny skandal.

Od 2016 roku 11 lipca jest dniem upamiętnienia Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to szczególny dzień, w którym powinniśmy należycie uczcić pamięć o ofiarach okrucieństwa i poświęcić chwilę, aby oddać hołd polskim bohaterom.

Ministerstwo Sprawiedliwości regularnie oddaje hołd wszystkim polskim bohaterom, którzy przelali krew za niepodległość Rzeczypospolitej. Dzięki staraniom resortu, uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej, żołnierzy niezłomnych i powstańców warszawskich są organizowane w całym kraju.

Serwis PAP SA nie wprowadza żadnych zmian w treści komunikatów publikowanych na jego portalu. Nadawca odpowiada za zgodność przekazu z przepisami prawa, w szczególności z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM