Polityka i społeczeństwo

Przeglądaj ceny mieszkań bez tajemnic: MRiT Portal Cen Mieszkań

Rada Ministrów postanowiła dziś uruchomić bezpłatny Portal Cen Mieszkań. Znajdą się w nim dane dotyczące cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w różnych regionach Polski. UFG będzie odpowiedzialny za dostarczenie i prowadzenie portalu. Inwestorzy i kupujący będą mogli z niego korzystać, aby lepiej poznać rynek nieruchomości.

Aby ułatwić kupującym zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego, przygotowaliśmy przydatne narzędzie, które będzie dostępne zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jak tylko zostanie ono wprowadzone w życie, na rynku mieszkaniowym zapanuje większa przejrzystość, co z kolei przyczyni się do uproszczenia procesów inwestycyjnych. Przewidywana data wejścia w życie niniejszych rozwiązań to połowa przyszłego roku.

Portal Cen Mieszkań stanowi kluczowy element w celu uzdrowienia rynku mieszkaniowego. Chcemy, aby każdy, kto planuje zakup mieszkania lub domu, miał dostęp do aktualnych i wiarygodnych danych dotyczących cen transakcyjnych na rynku pierwotnym i wtórnym. Dzięki temu możliwe będzie lepsze poznanie rynku, dokonywanie bardziej świadomych decyzji zakupowych oraz ochrona przed manipulacjami cenami. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapewnia, że zarówno kupujący, jak i sprzedający będą czerpać korzyści z większej przejrzystości rynku nieruchomości.

Portal MRiT oferuje najbardziej wiarygodne dane dotyczące nieruchomości, w porównaniu do komercyjnych portali z ogłoszeniami o sprzedaży, ponieważ prezentują one ceny transakcyjne zamiast ofertowych – wyjaśnia szef MRiT.

System wyszukiwania danych w czasie rzeczywistym

Dzięki zastosowaniu systemu wyszukiwania danych w czasie rzeczywistym, użytkownicy będą mogli uzyskać szybki i dokładny dostęp do informacji na temat aktualnych cen transakcyjnych, np. w określonych przez siebie dzielnicach, województwach, powiatach czy miejscowościach. Wyszukiwarka będzie dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Aby zapewnić dokładność danych dostarczanych do portalu Cen Mieszkań, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie gromadził dane z różnych źródeł. Te źródła obejmują dane pochodzące z Urzędów Miast, dane gromadzone przez różne firmy z branży nieruchomości oraz dane dotyczące popytu i podaży na rynku nieruchomości.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie gromadził dane z wielu różnych źródeł, aby zapewnić pełną precyzję i aktualność informacji dostępnych w portalu Cen Mieszkań. Będą to dane pochodzące z Urzędów Miast, firmy z branży nieruchomości oraz statystyki dotyczące popytu i podaży na rynku mieszkaniowym.

Dzięki tym źródłom Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie w stanie zagwarantować użytkownikom portalu Cen Mieszkań kompleksowe i wiarygodne informacje na temat cen mieszkań w danym regionie.

UFG Ewidencja Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego będzie stanowić podstawę do częściowego pobierania danych do portalu. Dodatkowo, informacje będą przekazywane bezpośrednio przez podmioty profesjonalnie działające na rynku mieszkaniowym, w tym deweloperów, aby uzupełnić dane.

Krajowa Administracja Skarbowa będzie źródłem danych z rynku wtórnego, pochodzących z aktów notarialnych dotyczących transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych.

1. Dzięki dostępowi do wiarygodnych i aktualnych informacji, przejrzystość cen oraz ułatwienia w podejmowaniu decyzji związanych z nieruchomościami, inwestycjami i finansami, mogą Państwo cieszyć się korzyściami płynącymi z serwisu PAP.

2. Serwis PAP chroni Państwa przed nieuczciwymi praktykami, takimi jak spekulacja rynkowa.

3. Wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są dostarczane bez jakichkolwiek zmian w ich treści, co zapewnia wiarygodność informacji.

4. Nadawca komunikatu odpowiada za treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

5. Serwis PAP ułatwia Państwu podejmowanie bardziej świadomych decyzji na rynku nieruchomości.

6. Wszystkie informacje w serwisie są dostępne na bieżąco, dzięki czemu możecie Państwo dokonać właściwego wyboru.

7. Przejrzystość cen i dokładność informacji w serwisie PAP zapewnią Państwu ochronę przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM