Zdrowie i styl życia

grubego „Rak jelita grubego: możliwe źródło zapalenia wyrostka robaczkowego

Pacjenci powyżej 40 lat, którzy doświadczyli ostrych objawów zapalenia wyrostka robaczkowego, są bardziej narażeni na ryzyko rozwoju raka jelita grubego niż osoby z populacji ogólnej. W takich przypadkach ważne jest, by skonsultować się z lekarzem w celu wczesnego wykrycia i zminimalizowania ewentualnych powikłań.

W toku badań prowadzonych przez francuskich naukowców na 230 tysiącach pacjentów cierpiących na ostre zapalenie wyrostka robaczkowego oraz 461 tysiącach osób zdrowych wykryto znaczący związek między operacjami wyrostka robaczkowego a ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego. Wyniki wskazują, że w przypadku chorych na ostre zapalenie wyrostka robaczkowego ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest czterokrotnie wyższe w porównaniu do grupy kontrolnej, natomiast w przypadku nowotworów po prawej stronie jelita grubego ryzyko ulega ośmiokrotnemu wzrostowi. Co ciekawe, osoby poniżej 40. roku życia mają sześciokrotnie większe szanse na rozpoznanie raka jelita grubego.

Niedawno zakończono kolejne badania nad występowaniem raka jelita grubego u pacjentów po przebytym zapaleniu wyrostka robaczkowego. W ramach analizy przejrzano 8 badań, z których wzięło udział 4328 osób. Wyniki opublikowano w Międzynarodowym Dzienniku Chirurgii, wskazując, że ryzyko zachorowania na raka jelita grubego po ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego jest aż 10-krotnie wyższe niż w przypadku populacji ogólnej.

Naukowcy wyjaśniają to, wskazując na wiek jako czynnik zwiększający ryzyko raka jelita grubego. Wykazano, że po 50. roku życia częstość występowania tego rodzaju nowotworu drastycznie wzrasta u obu płci. Ostatnie badania wskazują, że częstość ta rośnie także wśród młodszych dorosłych. Ponadto, choroba nowotworowa w dolnych odcinkach przewodu pokarmowego może mieć wpływ na zapalenie wyrostka robaczkowego. Do czynników prowadzących do jego niedrożności zalicza się narastanie ciśnienia wtórnego, guzy utrudniające ujście wyrostka robaczkowego oraz zmiany zapalne w kątnicy.

Nowotwór okrężnicy może powodować ostre zapalenie wyrostka robaczkowego poprzez wiele mechanizmów, w tym blokowanie światła wyrostka robaczkowego przez guz lub hiperplastyczną tkankę limfatyczną, przeniesienie stanu zapalnego i obrzęku związanego z rakiem okrężnicy do wyrostka robaczkowego lub wzrost ciśnienia w świetle wyrostka robaczkowego z powodu częściowej niedrożności dolnej okrężnicy.

Naukowcy uważają, że specjalna kontrola onkologiczna powinna być zalecona dla osób w wieku powyżej 40 lat, które doświadczyły ostrych zapaleń wyrostka robaczkowego. W tym celu, zaleceń zgodnych z aktualną wiedzą medyczną powinny być wykonane przedoperacyjna tomografia komputerowa oraz pooperacyjna ocena okrężnicy.

Poniższe zalecenia pomogą Ci zminimalizować ryzyko zachorowania na raka jelita grubego:

1. Dbaj o to, by Twoja dieta była wysoko błonnikowa i składała się głównie z warzyw i owoców. Unikaj czerwonego mięsa, alkoholu i tytoniu.

2. Uprawiaj aktywność fizyczną, gdyż ruch poprawia perystaltykę jelit.

3. Poddawaj się regularnym badaniom profilaktycznym, takim jak kolonoskopia i badania na krew utajoną w kale.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM