Polityka i społeczeństwo

Odrodzenie rokokowego blasku – jak klasztor w Ratowie odzyskał swoją dawną ozdobę

Po długich i starannych pracach, dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, zabytkowy zespół klasztorny w Ratowie odzyskał swoje dawne piękno. Przedsięwzięcie obejmujące kosztowne odrestaurowanie sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy zostało sfinansowane w kwocie 4,7 mln zł, z czego 3,6 mln stanowiła unijna dotacja.

Kompleks sakralny wzniesiono w drugiej połowie XVIII wieku i składa się z pobernardyńskiego klasztoru Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny oraz kościoła św. Antoniego Padewskiego. Kościół jest przykładem sztuki architektonicznej z XVIII wieku, zwanej „płonącym rokoko”, a jego wnętrze ozdobione jest obrazem tego świętego oraz zabytkowymi organami z 1752 roku. Klasztor piętrowy, czteroskrzydłowy z wirydarzem powstał w latach 1750-1761, jednak z biegiem czasu uległ zniszczeniu i wymagał pilnych remontów.

Odnowione za pomocą unijnych środków wnętrza kościoła, budynki przyklasztorne oraz otaczające je ogrody prezentują teraz swój dawny blask. Uzupełnieniem jest Ostoja św. Antoniego, centrum kulturalno-edukacyjne, w którym odbywają się m.in. warsztaty dla dzieci, ciekawe wykłady i liczne wydarzenia okolicznościowe.

Projekt, którym zostało objęte Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy, zakładał renowację, modernizację i przystosowanie zespołu sakralnego do celów społecznych, a także przeprowadzenie prac związanych z odnowieniem zabytkowego kościoła w Chociszewie. Całkowita wartość projektu wyniosła 4 mln 790 tys. zł, z czego dofinansowanie unijne stanowiło 3 mln 651 tys. zł.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM