Polityka i społeczeństwo

Unikanie podatków przez opiekunów nastolatka? Nie ma takiej możliwości!

Rząd stara się zapewnić, że prowadzenie działalności przez małoletnich będzie uregulowane w sposób kompleksowy i niedopuszczalne będzie wykorzystywanie takiej firmy do unikania płacenia podatków przez rodziców. Jak podaje serwis Prawo.pl, prace nad odpowiednimi przepisami są już w toku.

Choć uwzględniając opinie resortu sprawiedliwości, pierwsza propozycja resortu rozwoju została skrytykowana, to jednak w uwagach przedstawionych do tej wersji projektu została podkreślona nieprecyzyjność zaproponowanych przepisów, a szczególnie kontrowersyjne było ustalenie zakresu odpowiedzialności karnej małoletniego przedsiębiorcy.

Zastanawiano się czy osoby poniżej 17. roku życia, biorące udział w działalności mogą odpowiadać w przypadku popełnienia przestępstwa. Zgodnie z ustawą o wpieraniu i resocjalizacji nieletnich, osoby poniżej 17. roku życia nie ponoszą odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo.

„Wprowadzając nowe rozwiązanie prawne, które nadaje nowe uprawnienia osobom małoletnim do osobistego działania na rynku gospodarczym i finansowym, wnioskodawca powinien też zapewnić odpowiednią ochronę pozostałym uczestnikom rynku oraz reszcie społeczeństwa” – wskazywał resort sprawiedliwości w dokumencie cytowanym przez serwis Prawo.pl.

Nowe regulacje mają mieć charakter uzupełniający, a nie zastępczy. Ministerstwo wyjaśniło, że celem wprowadzonych zmian nie jest wyłączenie odpowiedzialności karnej w przypadku nieletnich, lecz jej określenie w bardziej precyzyjny sposób.

Wskazano, że celem nowych regulacji jest zapewnienie, aby odpowiedzialność karna osób nieletnich była jasna i zgodna z zasadami sprawiedliwości społecznej. Dodatkowo, chodzi o to, by wyraźnie określić ustawowe zasady, którymi kierować się mają sądy w odniesieniu do nieletnich, którzy popełnili przestępstwo.

Ministerstwo Sprawiedliwości wyraziło gotowość do podjęcia prac nad nowymi regulacjami dotyczącymi odpowiedzialności karnej nieletnich przedsiębiorców. Projekt zmian ma zostać przedstawiony na przyszłym posiedzeniu Sejmu, co ma pozwolić na szybkie wprowadzenie nowych przepisów.

MRiT wyjaśniło, że nowe regulacje mają mieć charakter uzupełniający, a nie zastępczy. Pragnie się zapewnić, by odpowiedzialność karna osób nieletnich była jasna i zgodna z zasadami sprawiedliwości społecznej.

Ministerstwo zamierza również wprowadzić specjalne przepisy, które będą definiować, jakie czyny karalne są popełniane przez nieletnich przedsiębiorców, a także jakie sankcje mogą im zostać nałożone przez sąd. Dzięki temu nieletni będą wiedzieć, jakie są konsekwencje ich działań.

Ministerstwo Sprawiedliwości wyraziło gotowość do przygotowania nowych regulacji dotyczących odpowiedzialności karnej nieletnich przedsiębiorców. Projekt zmian ma zostać przedstawiony w przyszłym miesiącu, co zapewni szybkie wprowadzenie wymaganych zmian do ustawy o odpowiedzialności nieletnich.

MRiT zapowiedziało, że celem wprowadzonych regulacji będzie ustalenie wyraźnych granic odpowiedzialności karnej nieletnich. Ma to na celu zapewnienie, że sądy będą miały precyzyjne wytyczne dotyczące tego, jak należy postępować w stosunku do nieletnich, którzy popełnili przestępstwo.

Agata Kiełczyńska, adwokat i senior associate w CRIDO LEGAL, uważa, że nawet jeśli ustawodawca znowelizuje propozycje przepisów, prowadzenie biznesu z małoletnim będzie nadal związane z większym ryzykiem niż w przypadku współpracy z „zwykłym” przedsiębiorcą.

„Nowe regulacje powodują, że małoletni, jako kategoria przedsiębiorców, będą bardzo ryzykownym partnerem biznesowym. Do tej pory pewnym gwarantem dla drugiej strony umowy byli przedstawiciele ustawowi, za pośrednictwem których była możliwość prowadzenia takiej działalności. Obecnie instytucja takiego gwaranta znika, bowiem w świetle nowej regulacji rodzic teoretycznie może nie mieć żadnej świadomości, dotyczącej działalności prowadzonej przez dziecko” – wskazuje prawniczka w serwisie Prawo.pl.

Propozycje zmian dotyczących prowadzenia działalności przez osoby niepełnoletnie są obecnie wielkim tematem dyskusji. W wielu przypadkach młodzi ludzie chcą założyć własną firmę, ale nie są w stanie zrealizować swoich planów ze względu na wiek.

Aby rozwiązać ten problem, przedstawiciele różnych stron politycznych proponują zmiany prawne, które umożliwią młodym ludziom prowadzenie działalności gospodarczej. Wśród propozycji znajduje się m.in. zniesienie wieku ograniczenia dla małoletnich przedsiębiorców, a także wprowadzenie programów wsparcia dla młodych przedsiębiorców, takich jak szkolenia, konsultacje i możliwości pozyskania kapitału.

Rozważane zmiany prawne są ważnym krokiem w kierunku zwiększenia możliwości młodych ludzi do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki temu osoby niepełnoletnie będą miały możliwość rozwijania swoich pomysłów i realizowania swoich marzeń.

W celu utworzenia optymalnych warunków dla małoletnich przedsiębiorców, konieczne jest zapewnienie odpowiednich regulacji prawnych i wsparcia finansowego. Dzięki temu młodzi ludzie będą mieli możliwość przeprowadzania swoich projektów i stawiania czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą prowadzenie firmy.

Ponadto, ważne jest, aby małoletni przedsiębiorcy mieli dostęp do szerokiego spektrum informacji i świadczeń, które pomogą im prowadzić działalność gospodarczą w sposób skuteczny i zgodny z obowiązującymi przepisami. Dlatego też władze powinny zapewnić dostęp do profesjonalnych poradników i szkoleń, które pomogą małoletnim przedsiębiorcom wypracować swój sukces.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM