Polityka i społeczeństwo

Korea Południowa i Polska podpisały Memorandum o Współpracy ws. Odbudowy Ukrainy – Komunikat Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i prezydent Korei Płd Yoon Suk Yeol spotkali się w Kancelarii Prezydenta RP, aby podpisać memorandum w sprawie współpracy w zakresie odbudowy Ukrainy.

Pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz oraz koreański minister ziemi, infrastruktury i transportu Won Hee-ryong wspólnie rozpoczęli działania mające na celu wsparcie Ukrainy w odbudowie infrastruktury i wzmocnieniu jej pozycji na arenie międzynarodowej.

Polska i Korea Południowa stoją w obliczu wyzwania jakim jest odbudowa Ukrainy. Stąd też wspólne zobowiązanie do współpracy między polskimi i południowokoreańskimi firmami, które dysponują odpowiednią wiedzą specjalistyczną, są szczególnie ważne. Ich wkład w sektory kluczowe dla powojennej odbudowy, takie jak budownictwo, infrastruktura transportowa, sieci inżynieryjne i rozwiązania informatyczne, będzie nieoceniony. Z radością witam podpisanie memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.

Plan odbudowy Ukrainy wymaga olbrzymich nakładów finansowych. Ogólnie rozumiane koszty tej operacji są oceniane na poziomie ponad 411 miliardów dolarów, co potwierdzają Bank Światowy, Komisja Europejska, ONZ, jak również władze Ukrainy. Polsko-koreańskie memorandum stanowi zatem niezwykle pożyteczne narzędzie do wspólnego planowania i realizacji działań prowadzących do odbudowy kraju.

Potwierdzeniem wspólnego zaangażowania Polski i Korei Południowej w wspieranie Ukrainy jest podpisanie memorandum wzajemnych relacji gospodarczych. Jestem przekonana, że stworzone partnerstwo przyczyni się do dalszego, zrównoważonego rozwoju Ukrainy oraz korzystnego wzajemnego wymiany wiedzy i doświadczenia – powiedziała Jadwiga Emilewicz, wiceszefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Korea Południowa jest najbardziej zaangażowaną zagraniczną społecznością inwestycyjną w Polsce. W naszym kraju działa obecnie blisko 550 firm posiadających kapitał południowokoreański, co czyni Republikę Korei drugim co do wielkości zagranicznym inwestorem po USA. Zgodnie z danymi Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, przedsiębiorcy z Republiki Koreańskiej najczęściej wybierają Polskę jako lokalizację dla nowoczesnych projektów związanych z elektromobilnością, energetyką i transportem.

UWAGA: PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści, zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM