Zdrowie i styl życia

Kluczowe zasady postępowania w przypadku oparzenia – jak zapewnić najlepszą opiekę?

Opalać się bezpiecznie i świadomie – to jest motto, któremu warto się trzymać w trakcie szczytu lata. Jednak, gdy mimo wszystko dojdzie do oparzenia, farmaceuci muszą mieć wiedzę na temat odpowiedniego leczenia. Chociaż wiele przekonań dotyczących oparzeń jest powszechnie znanych, to wcale nie oznacza, że są one skuteczne. Zatem warto przyjrzeć się temu bliżej i sprawdzić, co jest w stanie pomóc w leczeniu oparzeń.

Pamiętajmy, że oparzenie to nie tylko łagodne zarumienienie i pieczenie skóry. Powstaje ono, gdy w krótkim czasie duża ilość energii cieplnej zostanie dostarczona do tkanek skóry. Skóra nie jest w stanie wchłonąć tej energii, co prowadzi do powstania odczynu, zaczynając od drobnych zaczerwienień, aż po podbiegnięcie płynu surowiczego zwanego bąblem. Oparzenia są groźne dla zdrowia, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak zareagować w razie, gdy do nich dojdzie.

Tak znaczna liczba przypadków przemawia za tym, że oparzenia stanowią problem w skali globalnej. Nie można zaprzeczyć, że wielu przypadkom można byłoby zapobiec, gdyby zachowano podstawowe środki ostrożności. Nie ma wątpliwości, że oparzenia są problemem, z którym należy sobie radzić.

Problem wielkiej skali

Dane statystyczne ujawniają, że w Stanach Zjednoczonych rocznie odnotowuje się od 300 000 do 500 000 przypadków oparzeń u dzieci i dorosłych. W Polsce liczba ofiar oparzeń wynosi około 30 000. Te imponujące dane potwierdzają, że oparzenia są problemem o zasięgu globalnym. Istnieją wyraźne dowody na to, że wiele incydentów związanych z oparzeniami można byłoby uniknąć, przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa. Powinniśmy więc w pełni zrozumieć wagę problemu i podjąć odpowiednie kroki, aby go rozwiązać.

Pomimo tego, że 90% oparzeń występuje w domowym otoczeniu, to dorośli są najczęstszą przyczyną urazów u dzieci. Jordan Posmyk, prezes Fundacji „Po oparzeniu” i ratownik medyczny, podczas 57. odcinka „Kwadransa z farmacją”, opowiedział o niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą nieostrożna opieka dorosłych. Warto zaznaczyć, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych spoczywa na nas wszystkich.

„Mówiąc o tym, że oparzyło SIĘ dziecko, tak naprawdę jest to pewnego rodzaju nadużycie – dlatego, że dziecko samo SIĘ nigdy nie parzy. To nieuwaga i nieroztropność dorosłych prowadzi do tego, że dziecko znalazło się w bezpośredniej bliskości przedmiotu […]. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że to my, jako dorośli, zaniedbaliśmy nasze obowiązki, stwarzając zagrożenie wokół dziecka” – podkreślił zaproszony gość.

Edukacja w zakresie prewencji oparzeń u dzieci jest niezwykle ważna, dlatego Fundacja „Po oparzeniu” postanowiła podjąć inicjatywę „STOP oparzeniom u dzieci”. W ramach tej akcji przeprowadzane są szkolenia i konferencje, skierowane do rodziców i opiekunów dzieci w wieku od neonatalnego do ok. 8. lat. W ubiegłym roku powstała pierwsza edycja tej kampanii, która cieszyła się dużym zainteresowaniem mediów. W najbliższym czasie ruszy kolejna odsłona tej inicjatywy, która ma na celu zmniejszenie częstości występowania oparzeń u dzieci.

Pierwszym krokiem w leczeniu oparzenia jest zastosowanie zasady 3 x 15. Oznacza to, że w ciągu 15 minut należy trzy razy okładać miejsce oparzenia lodem. Chłodzenie działa kojąco i pomaga zminimalizować dalsze uszkodzenia skóry oraz ból. Następnie należy skontaktować się z profesjonalistą medycznym w celu ustalenia planu leczenia.

W przypadku oparzeń należy zawsze stosować się do zasady 3×15. Zastosowanie chłodzenia w ciągu 15 minut trzykrotnie może znacznie zmniejszyć ból i uszkodzenia skóry. Ważne jest również, aby skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego planu leczenia.

Aby uzyskać więcej informacji, obejrzyj pełną rozmowę: https://www.youtube.com/watch?v=hU811caikhY

Aby zminimalizować ryzyko oparzeń, ważne jest, aby stosować się do zasad bezpieczeństwa i zachować ostrożność w domu i poza nim. Należy również regularnie kontrolować dzieci i osoby starsze, które są bardziej narażone na oparzenia.

Przy odpowiednio szybkiej reakcji i dostępie do profesjonalnej opieki medycznej można zminimalizować skutki oparzeń i zapobiec powikłaniom. Dlatego ważne jest, aby w przypadku oparzeń od razu stosować się do zasady 3 x 15, która może zmniejszyć uszkodzenia skóry i ból.

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat oparzeń, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Można również obejrzeć pełną rozmowę: https://www.youtube.com/watch?v=hU811caikhY

Aby zapobiec oparzeniom, ważne jest, aby stosować się do zasad bezpieczeństwa i zachować ostrożność w każdym środowisku. Należy także regularnie kontrolować dzieci i osoby starsze, które są bardziej narażone na oparzenia.

Zapobieganie oparzeniom jest najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka uszkodzenia skóry. Jednak w przypadku, gdy dojdzie do oparzenia, ważne jest, aby jak najszybciej zastosować zasadę 3 x 15, aby zminimalizować dalsze uszkodzenia i ból. Po stosowaniu chłodzenia, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego planu leczenia.

Pierwsze 48 godzin po oparzeniu to tzw. okres ratunkowy. W przypadkach nierozległych oparzeń I i II stopnia, które stanowią 90% przypadków, możliwe jest skuteczne leczenie w domu. Aby skutecznie opatrzyć oparzenie, należy wykonać następujące czynności:

W szczególności w czasie wakacji, kiedy dzieci są bardziej narażone na oparzenia słoneczne, warto zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy. Aby skutecznie zapobiec oparzeniom słonecznym, należy zachować szczególną ostrożność, korzystając z odpowiednich kremów z wysokim filtrem UV. Zwróćmy także uwagę na odpowiednią dietę, dla zapewnienia wystarczającej ilości witamin i składników odżywczych, które wzmacniają skórę. Więcej informacji na temat pomocy dzieciom w czasie wakacji można znaleźć w artykule Oparzenia słoneczne, czyli jak pomóc dziecku w czasie wakacji? case study. Przeczytanie go może okazać się bardzo przydatne w razie wystąpienia oparzenia słonecznego u dziecka.

Hydrożele stanowią złoty standard w leczeniu oparzeń. Produkty te są wysoce skuteczne, ponieważ są specjalnie zaprojektowane do leczenia różnych typów oparzeń. Hydrożele zawierają czynniki, które absorbują nadmiar energii cieplnej z uszkodzonych tkanek, zapewniając tym samym efektywną terapię. Ponadto hydrożele nie wymagają dostarczania zewnętrznego czynnika chłodzącego, co czyni je znacznie bardziej skutecznym i wydajnym lekiem.

„Ciągle spotykamy się z sytuacjami, w których zabezpieczenie oparzenia polega na dostarczeniu czynnika chłodzącego – czy to będzie kompres chłodzący na stłuczone stawy, tzw. cold pack, czy okładanie oparzenia lodem bądź też stosowanie różnego rodzaju pianek pod ciśnieniem […]. Te wszystkie metody prowadzą tylko do jednego – wrażenia chłodzenia, a tak naprawdę do wtórnych uszkodzeń tkanek” – powiedział w „Kwadransie” Jordan Posmyk.

Hydrożele są najnowocześniejszym rodzajem produktu, który można zastosować do opatrywania ran. Dostępne są 3 rodzaje hydrożeli, które mogą być zastosowane zarówno u dzieci jak i dorosłych. Te produkty mają właściwości przeciwbólowe, przeciwdrobnoustrojowe oraz minimalizują ryzyko powstania blizn po oparzeniu.

Mity dotyczące maści z sulfatiazolem srebrowym są często powtarzane i trzeba je obalić. Badania wykazały, że maść ta nie jest wcale najlepszym produktem, który farmaceuta może polecić pacjentowi z oparzeniem. Alternatywne produkty są równie skuteczne, a niektóre z nich są nawet znacznie lepsze.

Aby zapewnić najwyższy poziom opieki, farmaceuci powinni szczegółowo przeanalizować stan pacjenta i wybrać najlepsze narzędzie, które będzie w stanie zapewnić mu skuteczne leczenie. Sulfatiazol srebra może być jednym z wielu opcji, ale nie powinien być jedynym dostępnym rozwiązaniem.

Należy zachęcać farmaceutów do wypracowania najlepszych i najbardziej skutecznych praktyk opieki nad pacjentem, wykorzystując różne dostępne produkty. To wymaga starannego rozważenia każdego przypadku i poszukiwania najbardziej odpowiednich produktów dla każdego pacjenta.

Użycie produktów zawierających sulfatiazol srebra powinno być dokonywane w oparciu o wnikliwą analizę danych i wybór najlepszego produktu zgodnie z potrzebami pacjenta. Jak w każdym przypadku, farmaceuta powinien szczegółowo przestudiować dostępne informacje i zalecić pacjentowi najlepszą opcję.

„Wszyscy specjaliści, z którymi mamy kontakt, absolutnie przestrzegają przed stosowaniem tego preparatu – na pewno nie w oparzeniach […]. To jest szalenie niebezpieczne i ciągle pokutuje…” – stwierdził prezes zarządu Fundacji „Po oparzeniu”.

Farmaceuta będzie miał styczność z wieloma mitami dotyczącymi leczenia poparzeń. Smarowanie ich jogurtem naturalnym, tłuszczem lub pianką z pantenolem, jak sugerują niektórzy, nie jest zalecane przez nowoczesną medycynę. Inny mit, który może być rozpowszechniony, to oddanie strumienia moczu na miejsce poparzenia, co w rzeczywistości nie przyniesie znaczących rezultatów, ponieważ mocznik zawarty w moczu nie ma właściwości leczniczych.

Artykuł ten pokazuje jak ważne jest dobre postępowanie w przypadku oparzenia.

Autor: Daria Frisch

Źródło: https://mgr.farm/aktualnosci/postepowanie-w-przypadku-oparzenia-czy-robimy-to-dobrze/ 

Artykuł ten uświadamia jak ważne jest właściwe postępowanie w przypadku doznania oparzenia.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM