Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Zdrowa skóra – nowe wyzwania dla pacjentów z chorobami skóry
Zdrowie i styl życia

Zdrowa skóra – nowe wyzwania dla pacjentów z chorobami skóry

Eksperci Zakładu Farmaceutycznego AMARA są zgodni, że wprowadzane od kilkunastu dni zmiany w ustawie refundacyjnej będą miały poważne skutki dla pacjentów, którzy korzystają z leków robionych. W szczególności dotyczy to osób chorujących na schorzenia dermatologiczne, których lek recepturowy jest najbardziej odpowiedni do ich potrzeb zdrowotnych.

Lekarze dermatologii wiedzą, że recepturowy lek może być skuteczniejszy niż gotowe preparaty, ponieważ pozwala na zastosowanie wyjątkowo dopasowanych składników, które w połączeniu z innymi lekami mogą osiągnąć lepszy efekt. Przygotowanie receptury zlecane jest zazwyczaj doświadczonej farmaceutce, która posiada wiedzę i doświadczenie niezbędne do przygotowania skutecznego i bezpiecznego środka.

Lek recepturowy zapewnia pacjentom szybsze i bardziej skuteczne leczenie, dzięki możliwości stosowania składników zgodnie z indywidualnymi potrzebami. W wielu przypadkach jest to jedyna szansa na skuteczne wyleczenie choroby, dlatego wielu lekarzy dermatologii wyraża silne przywiązanie do tej metody leczenia.

Recepturowy lek w dermatologii to skuteczne i bezpieczne narzędzie, które pozwala na stosowanie składników dopasowanych indywidualnie do potrzeb pacjenta. Jego wypracowanie, wymaga jednak wiedzy i doświadczenia farmaceutki, która wykonuje recepturę. Zaletą leku recepturowego jest szybsze i skuteczniejsze leczenie choroby, co stanowi jedyną szansę w wielu przypadkach.

Lekarze coraz częściej korzystają z nowoczesnej terapii spersonalizowanej u pacjentów z problemami skórnymi takimi jak trądzik czy atopowe zapalenie skóry. Mając na uwadze indywidualne potrzeby pacjenta, dobiera on składniki aktywne i ich dawki, a następnie nakazuje wykonanie leku w aptece. Tak przygotowany lek jest wolny od sztucznych substancji, które mogłyby powodować działania niepożądane.

Pierwszymi lekami objętymi nowym systemem opłat będą preparaty dermatologiczne. Przewidywana zmiana cen dotknie ponad 2 miliony pacjentów z tej grupy.

1. W Polsce co roku korzysta z leków recepturowych ok. 3 milionów pacjentów, z czego duża część to osoby z problemami dermatologicznymi.

2. Zmiana systemu opłat, wprowadzona na leki dermatologiczne, polega na zastąpieniu dotychczasowych opłat ryczałtowych limitami, których wysokość została określona na podstawie cen hurtowych składników leku w ubiegłym roku.

3. Zmiana ta dotknie ok. 2 milionów pacjentów, zaś wysokość opłat wzrośnie o różnicę między wartością limitu a ceną hurtową składników leku.

Aby zapewnić pacjentom ważne i niezbędne zindywidualizowane leczenie, często wymagane są recepty złożone i skomplikowane. W takich przypadkach pacjent ponosi koszty przekraczające 18 zł, które często są wielokrotnością podstawowego ryczałtu.

„Lek recepturowy stanowi integralną część mojej praktyki zawodowej, w której skupiam się na pełnym, indywidualnym podejściu do problemów moich pacjentów i pacjentek. Wielu z nich otrzymuje recepty na lek recepturowy częściej niż raz, w końcu leczenie to proces, a nie jednorazowe zdarzenie. Obawiam się, że moi pacjenci zniechęcą się do korzystania z tej metody leczenia, bo wydatki na lek będą dla nich po prostu za duże. Wyzwaniem będzie też znalezienie aptek, które zechcą wykonać lek.”

1. Dermatolodzy z całej Polski są zaniepokojeni zmianami w ustawie dotyczącej refundacji leków recepturowych.

2. Aby poznać opinię w tej sprawie, zwróciliśmy się do znanej dermatolog z Krakowa, dr hab. n. med. Aleksandry Szlachcic.

3. Ustawa ta wpływa na apteki, gdyż koszt wykonania leku w niektórych przypadkach może przekroczyć marżę ustaloną prawnie.

4. Propozycje te zostały już przyjęte przez Sejm, teraz czeka je jeszcze Senat.

5. Jeśli nie dojdzie do zmian, nowy model odpłatności zacznie funkcjonować od listopada 2020 roku.

6. Przyjęcie tych zmian może poważnie wpłynąć na dostępność niektórych leków dla pacjentów.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version