Polityka i społeczeństwo

Wojsko Polskie na posterunku: Muzeum Wojska Polskiego wspiera obronę narodową

1. Z dniem 17 lipca 2017 r., w związku z utrudnieniami w dostawie materiałów niezbędnych do budowy Pawilonu Południowego, MAR-BUD wystosował do naszej instytucji pismo zawierające oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

2. Wobec powyższego, współpraca z firmą MAR-BUD została zawieszona, a samodzielne kontynuowanie prac budowlanych odbywa się na zlecenie i pod nadzorem Muzeum Wojska Polskiego.

3. Wszelkie wątpliwości dotyczące postępowania zgodnie z umową z firmą MAR-BUD zostaną wyjaśnione w procesie sądowym.

1. Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że Muzeum Wojska Polskiego oświadczyło w sprawie protestu pracowników firmy MAR-BUD.

2. Pawilon Południowy i inne elementy infrastruktury nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego były budowane przez konsorcjum, w skład którego wchodziły IDS-BUD S.A. (lider konsorcjum) oraz Mar-Bud.

3. W związku z utrudnieniami w dostawie materiałów niezbędnych do budowy Pawilonu Południowego, MAR-BUD wystosowało do Muzeum Wojska Polskiego oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W rezultacie współpraca z tą firmą została zawieszona, a samodzielne kontynuowanie prac budowlanych odbywa się na zlecenie i pod nadzorem Muzeum Wojska Polskiego.

W wyniku trudnej sytuacji finansowej spółki IDS-BUD oraz następującego po niej przejęcia jej aktywów przez Syndyka, firma Mar-Bud doświadczyła problemów z otrzymywaniem należności za wykonane roboty budowlane.

W ramach działań zgodnych z Prawem zamówień publicznych, MWP podjęło decyzję o bezpośrednim wypłacaniu wynagrodzeń Podwykonawcom. Do tej pory zweryfikowano i wypłacono wynagrodzenia blisko stu osób wykonujących usługi dla MWP.

MWP zapewnia Mar-Bud najszybsze i najbardziej opłacalne rozpatrywanie jej roszczeń finansowych przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP, biorąc pod uwagę jej trudną sytuację finansową.

Podczas trwającej mediacji w Sądzie Polubownym przy Prokuratorii RP, Muzeum Wojska Polskiego zdecydowało się na podniesienie wynagrodzenia Mar-Bud, biorąc pod uwagę zauważalny wzrost kosztów materiałów budowlanych.

Muzeum Wojska Polskiego uznało część roszczeń Wykonawcy, ale pozostałe są zdaniem MWP zawyżone i niedokumentowane. Aby uzyskać wiarygodną ocenę, roszczenia są obecnie procedowane przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii RP, a niezależna firma zostanie zatrudniona, aby dokonać ekspertyzy i oszacować wartość faktycznych szkód zgłoszonych przez firmę Mar-Bud.

Według Mar-Budu, sąd polubowny powinien rozwiązać spór, jednakże ich protest przed siedzibą Ministerstwa Obrony Narodowej oraz działania podejmowane w celu wywarcia presji na Muzeum to próba wyegzekwowania dodatkowego wynagrodzenia przed wydaniem decyzji przez sąd polubowny.

21 lipca o godzinie 12.00 odbędzie się wspólne spotkanie stron w Prokuratorii Generalnej w ramach trwającego postępowania polubownego.

Wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są dostarczane w formie niezmienionej przez nadawcę. Osoba nadająca komunikat ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM