Biznes i finanse

Ożywienie terenów nad Łarpią w Policach – Projekt wsparty przez eurofundusze

Mieszkańcy Polic mogą korzystać z nowych terenów rekreacyjnych nad Łarpią, finansowanych w całości ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Programu INTERREG. Inwestycja warte 6,5 mln zł została zrealizowana przez Gminę Police i stanowi wspaniały prezent dla mieszkańców miasta.

Rewitalizacja brzegu Łarpi w Policach przyczyniła się do stworzenia wyjątkowej przestrzeni do aktywności ruchowej, rekreacji oraz integracji mieszkańców. Wzdłuż rzeki pojawiło się wiele atrakcji, w tym pomosty spacerowe, taras widokowy, stoły szachowe, strefy dla różnych grup wiekowych i sprawnościowych, ścieżka rowerowa oraz nowe nasadzenia roślin i oświetlenie. Z myślą o wędkarzach zbudowano cztery pomosty między miejską przystanią żeglarską a ul. Goleniowską. Mieszkańcy mają teraz do dyspozycji 6-kilometrowy odcinek Odry, który stanowi idealne miejsce na uprawianie turystyki żeglarskiej i kajakowej.

Turyści znajdą tu wszystko, czego potrzebują do spędzenia udanego, aktywnego urlopu – marszałek Olgierd Geblewicz zwraca uwagę na bogaty wybór szlaków wodnych i powstającą nowoczesną infrastrukturę, które sprawiają, że spływy kajakowe stają się coraz bardziej popularne na Pomorzu Zachodnim.

„Łarpia to doskonałe miejsce do odpoczynku i rekreacji w otoczeniu natury. Dzięki tej inwestycji rzeka dołącza do Odry, Drawy, Iny, Korytnicy, Parsęty czy Regi, chętnie odwiedzanych przez miłośników sportów wodnych” – dodaje marszałek. 

Burmistrz Polic Władysław Diakun miał zaszczyt otworzyć uroczyście tereny Łarpią, które stanowią następny etap realizacji rewitalizacji Starego Miasta. Przedsięwzięcie zwieńcza 20-letnią współpracę miejscowości z miastem Pasewalk. To miejsce wypoczynku oraz integracji mieszkańców będzie również atrakcją dla osób odwiedzających Police.

Koszt realizacji tego projektu wyniósł 6,5 mln zł, z czego urząd Marszałkowski dołożył do tego 2,1 mln zł. Środki te pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego, jak również z programu INTEREG VA w ramach zadania „Kształtowanie krajobrazu nad akwenami wodnymi w Pasewalku, Pełczycach i Policach w celu intensyfikacji polsko-niemieckiej współpracy”. Prace przy projekcie zostały rozpoczęte jesienią 2020 roku.

Urząd Marszałkowski województwa małopolskiego chce wspierać rewitalizację niskiego dochodu społeczności i obszarów miejskich i wiejskich. W perspektywie 2014-2020 wsparł prawie 100 inwestycji rewitalizacyjnych, przyznając beneficjentom dofinansowanie w kwocie ponad 200 mln zł. Przykładem takiej inwestycji jest nowa przestrzeń rekreacyjna nad Łarpią, która doskonale wpisuje się w unijne założenia dotyczące wsparcia tych społeczności.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM