Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza:
Krajowy Rejestr Karny, w skrócie KRK, powiększy swoje możliwości dzięki nowemu systemowi teleinformatycznemu, który dziś (18 lipca br.) przyjęła Rada Ministrów. Proces wydawania zaświadczeń zostanie przyspieszony, a samo korzystanie z KRK stanie się wygodniejsze. Użytkownicy będą mogli pobierać wszystkie dokumenty drogą elektroniczną.
Ustawa o KRK pozwoli na automatyzację procesów gromadzenia danych, co umożliwi szybsze przeprowadzanie procedur karnych, administracyjnych czy przetargowych, których wymaga informacja z KRK.
Integracja systemu teleinformatycznego KRK z rejestrem PESEL pozwoli na wstępne weryfikowanie danych, co usprawni przesyłanie dokumentów do KRK. To w efekcie pozwoli na wyeliminowanie postępowań wyjaśniających, a tym samym skróci czas potrzebny na ustalenie poprawnych danych.
Uproszczenie postępowania w sprawie wydawania zaświadczeń z KRK umożliwi zmniejszenie liczby danych osobowych potrzebnych do złożenia zapytania. Wystarczy podać informacje pozwalające na jednoznaczną identyfikację oraz wskazanie obywatelstwa. Osoby zainteresowane będą miały również dostęp do informacji o podmiotach zbiorowych.
Wszystkie zaświadczenia wydawane przez KRK będą w wersji elektronicznej z autentycznym znakiem wodnym. Wystarczy wydrukować dokument, aby otrzymać wersję papierową, a autentyczność dokumentu można łatwo zweryfikować. Ponadto, w celu skrócenia czasu i zmniejszenia kosztów, zostanie udostępniona możliwość składania zapytań przez Internet.
Baza KRK będzie automatycznie uzupełniana danymi pochodzącymi z dokumentów wytworzonych przez pracowników sądów, Centralnego Zarządu Służby Więziennej, prokuratorów oraz państw członkowskich UE.
System CZSW będzie służyć do bezpośredniego transferu danych osobom pozbawionym wolności do Centralnej Bazy Danych Osób Pozbawionych Wolności. Przekazane informacje zostaną wykorzystane do stworzenia rejestru.
Projekt ECRIS-TCN wprowadzony przez Unię Europejską ma na celu dostosowanie polskiego prawa do standardów unijnych. System ten służy do zbierania i udostępniania informacji z państw członkowskich o wyrokach skazujących wydanych wobec obcokrajowców i bezpaństwowców.
PAP SA informuje, że komunikaty publikowane w serwisie są dostarczane w tej samej formie, w jakiej zostały przesłane przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za treść komunikatu w myśl postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl