Polityka i społeczeństwo

CS WOT: Współpraca gwardzistów i Terytorialsów w szkolnych ćwiczeniach strzeleckich

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Włoszakowicach był miejscem wspólnego szkolenia Terytorialsów i amerykańskich gwardzistów. 22 lipca br. ćwiczyli oni wspólnie udzielanie pomocy w przypadku sytuacji masowego zagrożenia. Przeprowadzone ćwiczenie było wynikiem współpracy Centrum Szkolenia WOT oraz Gwardii Narodowej Stanu Illinois.

Kpt. Grzegorz Hubacz, koordynator ćwiczenia i instruktor z Centrum Szkolenia WOT, podsumował przygotowany scenariusz szkolenia wyrażając swoje zadowolenie z jego realistyczności. Mówił też o ważnej roli koordynacji i współpracy wszystkich służb mundurowych i systemu ratowniczego, których współdziałanie było przećwiczone w ramach ćwiczenia.

Pododdział Terytorialsów został wysłany do niesienia pomocy po tym, jak w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez wojska przeciwnika kilkudziesięciu uczniów szkoły znajdującej się w pobliżu zostało rannych. Po dotarciu na miejsce żołnierze zabezpieczyli teren wokół szkoły, ewakuowali poszkodowanych, udzielili im niezbędnej pomocy, a następnie wezwali transport medyczny, w tym lotniczy.

Kurs Combat Medic był niesamowitym doświadczeniem, które uczyło nas wielu przydatnych umiejętności. Pracowaliśmy razem jako zespół, aby przeprowadzić misję związaną z ratowaniem osób poszkodowanych w sytuacjach masowych. Była to okazja, aby poćwiczyć procedury ratownictwa taktycznego oraz współpracę całego pododdziału. To doświadczenie z pewnością bardzo się przyda w przyszłości – podsumował kursant z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

CSWOT i Gwardia Narodowa Stanu Illinois zorganizowali dwie edycje przygotowanego kursu COMBAT MEDIC – ratowników pola walki, który wzięło udział ponad 200 żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju. Intensywne sześciodniowe szkolenia odbyły się w 125 batalionie lekkiej piechoty w Lesznie oraz 112 blp w Oświęcimiu.

Odbyliśmy ćwiczenia, które są świetnym przykładem na to jak przygotować się na różne scenariusze, jakie możemy spotkać w życiu. Przygotowanie to wymaga od nas wszystkich dużo wysiłku, ale dzięki temu możemy zdobyć bardzo cenne doświadczenie. Sierż. szt. Adam Palisoc – instruktor z Gwardii Narodowej Stanu Illinois, po zakończeniu ćwiczeń, podsumował je jako bardzo dobrze wykonane, a działania polskich Terytorialsów ocenił jako bardzo pozytywne.

Od 2022 do 2023 roku amerykańscy instruktorzy przeszkolili blisko tysiąc Terytorialsów w ramach 15 edycji szkoleń. Umowa podpisana 20.07.2023 r. między Centrum Szkolenia WOT a 129 Regional Training Institute w Springfield umożliwi przeszkolenie kolejnych operatorów ppk. JAVELIN, snajperów, ratowników pola walki, obserwatorów ognia, logistyków, specjalistów OPBMR oraz przedstawicieli dowództwa.

Serwis PAP publikuje komunikaty bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM