Biznes i finanse

Ceny samochodów używanych wciąż wysokie mimo wzrostu podaży – pierwsze półrocze 2023

Rynek samochodów używanych wzmocnił swoją pozycję w pierwszej połowie 2023 roku, ponieważ liczba aut wystawionych na sprzedaż wzrosła o 13% w porównaniu do roku poprzedniego, co stanowi 57% całkowitej liczby ogłoszeń z 2022 roku. Chociaż to wciąż o prawie 7% mniej niż w 2019, eksperci autobaza.pl są optymistycznie nastawieni do końca roku i wierzą, że wynik będzie zbliżony bądź równy do tego sprzed pandemii.

Sprzedaż samochodów używanych w Polsce znowu zaczyna przypominać swoje stan sprzed pandemii. Według danych autobaza.pl w pierwszym półroczu 2021 liczba ofert samochodów używanych osiągnęła 1,05 mln, czyli ponad milion więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.

Niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii dla kupujących samochód używany jest cena. Rekordowe poziomy cenowe w pierwszej połowie 2023 roku są jednak nieuniknione. Wzrost cen wynika z faktu, że znaczny odsetek ofert aut używanych wystawionych na sprzedaż w tym okresie znalazł się w przedziale 25-150 tys. zł. Badania wskazują, że ilość samochodów w cenie do 25 tys. zł spadła w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku.

„Inflacja i idący za nią wzrost cen nie omija branży motoryzacyjnej, co wyraźnie widać w strukturze sprzedażowej na rynku samochodów używanych. Dodatkowo nadal odczuwamy skutki ograniczonej podaży aut – zarówno nowych, jak i tych z drugiej ręki, spowodowanej wydarzeniami ostatnich lat. Teraz, gdy liczba ogłoszeń znów zaczyna rosnąć, możemy spodziewać się delikatnych spadków cen, ale na duże obniżki raczej nie ma co liczyć” – komentuje Natalia Sokołowska, ekspertka autobaza.pl.

Według danych autobaza.pl, najwięcej ogłoszeń z pierwszej połowy 2023 roku dotyczyło aut produkowanych w latach 2016-2019 (25%) oraz 2011-2015 (25%).

Dane te wskazują, że mimo wprowadzania coraz bardziej zaawansowanych technologii, kierowcy wciąż wolą postawić na sprawdzone i dobrze znane modele.

Także używane samochody są bardzo popularne i wciąż znajdują swoich nabywców. Przykładem są auta produkowane pomiędzy 2011 a 2015 rokiem, które stanowią blisko 25% wszystkich ogłoszeń.

Używane samochody wciąż mają się dobrze i wciąż są w żądanym asortymencie. W pierwszej połowie 2023 roku najwięcej ogłoszeń dotyczyło aut z lat 2016-2019 oraz 2011-2015.

W zestawieniu najczęściej sprzedawanych modeli i marek samochodów nie zanotowano znaczących zmian względem ubiegłego roku. Volkswagen Golf, BMW Seria 3 oraz Opel Astra zajmują czołowe pozycje, a najpopularniejszymi markami są Ford, Opel i Volkswagen.

Analizując dane z pierwszej połowy 2023 roku można zauważyć, że kierowcy wciąż wybierają sprawdzone i dobrze znane modele samochodów, pomimo wprowadzania coraz bardziej zaawansowanych technologii.

Niedrogie i wygodne w użytkowaniu używane samochody wciąż są w żądanym asortymencie i stanowią 25% wszystkich ogłoszeń w pierwszej połowie 2023 roku.

Jeśli chodzi o typ paliwa, podobnie jak w ubiegłym roku, znaczna większość ofert dotyczy samochodów spalinowych – diesel i benzyna. Jednak w H1 2023 na prowadzenie wyraźnie wysunęły się napędy typu diesel (46,95% vs. 45,37%). Na rynku pojawia się coraz więcej opcji poza tradycyjnymi silnikami spalinowymi – używane samochody elektryczne i hybrydy, choć ich udział jest nadal stosunkowo niewielki – odpowiednio 0,84% i 2,43% wszystkich wystawionych na sprzedaż samochodów w H1 2023. Niemniej jednak, w ostatnich latach tendencja ta zdecydowanie wzrosła i przewiduje się, że będzie w dalszym ciągu rosnąć, zwłaszcza jeśli chodzi o silniki elektryczne.

„Widać, że z biegiem lat coraz więcej aut napędzanych zieloną energią trafia w >>drugi obieg<< i naturalnie będzie to tendencja rosnąca. W jakim tempie? To zależy od wielu czynników, na przykład tego, czy Polaków będzie w najbliższych latach stać na nowe pojazdy elektryczne, które za jakiś czas będą mogły pojawić się na rynku wtórnym” – komentuje Natalia Sokołowska z autobaza.pl.

Autoiso Sp. z o.o. jest właścicielem serwisu autobaza.pl, który oferuje raporty dotyczące historii pojazdu. Od 20 lat dostarczamy klientom wiarygodne dane w temacie przeszłości pojazdu. Autobaza.pl zbiera informacje z uznanych i zaufanych źródeł, w tym holenderskiej fundacji Nationale Auto Pas (NAP). Ponadto, firma posiada również certyfikowany dostęp do Krajowego Systemu Informacji o tytułach pojazdów silnikowych w USA – National Motor Vehicle Title Information System (NMVTIS).

Autobaza.pl to jeden z liderów rynku europejskiego w dziedzinie baz danych VIN. Dzięki jej szerokim możliwościom, kupujący mają dostęp do wiarygodnych informacji na temat historii pojazdów, co pozwala im na dokonanie świadomego wyboru przy zakupie samochodu.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM