Biznes i finanse

Światełko w tunelu dla polskich MŚP: inwestycje w OZE zmniejszają koszty energii

Ponad połowa polskich małych i średnich przedsiębiorstw zadeklarowała lub zamierza w najbliższym roku zainwestować w OZE oraz w inteligentne rozwiązania w celu obniżania wydatków związanych z zakupem energii – tak wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Beyond Fossil Fuels.

Ogromna większość polskich MŚP uważa, że wzrost kosztów energii ma negatywne skutki dla ich biznesu – 68% respondentów deklaruje, że zmuszona jest podwyższyć ceny swoich produktów i usług, a aż 71% przyznaje, że musiało także zredukować zatrudnienie. To zjawisko występuje zdecydowanie częściej niż w średniej dla UE (33%).

Według badań MŚP w Polsce, zależność od paliw kopalnych oraz niedostatek lokalnych i krajowych źródeł energii odnawialnej to główne przyczyny wzrostu kosztów energii. Połowa respondentów potwierdziła, że te czynniki mają wpływ na wzrost cen energii w kraju.

MSP w Polsce dostrzegają korzyści płynące z lokalnych inwestycji w energię odnawialną. Aż 56% z nich uważa, że instalacje takie jak elektrownie słoneczne i wiatrowe są najlepszym sposobem na wsparcie w czasie pandemii. Co więcej, 1/3 z nich twierdzi, że istniejące programy wsparcia wytwarzania energii z OZE są bardzo użyteczne.

Ponad połowa MŚP w Polsce wyraziła już swoje zainteresowanie instalacją paneli słonecznych lub oszczędzaniem energii za pomocą inteligentnych rozwiązań w ciągu najbliższego roku. 78% firm deklaruje, że jeszcze bardziej zainteresuje je to zagadnienie, jeśli rząd wprowadzi zachęty lub zniweluje bariery biurokratyczne.

„Inwazja Rosji na Ukrainę wywarła głęboki i trwały wpływ na polskie społeczeństwo. Polacy natychmiast i w rekordowych ilościach zaczęli zakładać instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła, aby wyeliminować paliwa kopalne agresora. Niestety, ponad połowa MŚP w Polsce została zmuszona do zwolnień pracowników z powodu rosnących rachunków za energię. Pilnie więc potrzebujemy, aby politycy zaspokoili apetyt społeczeństwa na odnawialne źródła energii, by chronić polskie firmy i źródła utrzymania” – podkreśla Patryk Białas z organizacji BoMiasto.

W lipcu 2023 r. na zlecenie BFF został przeprowadzony sondaż „Renewable Energy as a Path to Resilience. SME Perspectives on the Energy Crisis” przez ośrodek badawczy YouGov. Badanie dotyczyło firm sektora MŚP z Czech, Grecji, Holandii, Niemiec, Polski i Włoch. Próba badawcza liczyła 1517 osób i przeprowadzona została między 3 a 24 maja 2023 roku.

MŚP stanowią istotną część sektora prywatnego, ponieważ tworzą aż dwie trzecie miejsc pracy i wnoszą wyższy wkład w wartość dodaną w UE niż duże organizacje. Mimo to właściciele małych i średnich przedsiębiorstw muszą stawić czoła wyzwaniom, jakim są zwolnienia pracowników oraz wyższe opłaty za energię, które zmniejszają ich zarobki i produktywność.

„Małe i średnie przedsiębiorstwa są siłą napędową unijnej gospodarki, pobudzają innowacje, tworzą miejsca pracy i pielęgnują żywotność naszych społeczności. Wysokie koszty energii wynikające ze zmiennych cen paliw kopalnych je niszczą. Przesłanie z tego sondażu jest jasne: MŚP chcą znacznych inwestycji w lokalne projekty w zakresie energii odnawialnej, wsparcia, które pomogłoby im w wytwarzaniu własnej energii oraz usunięcia barier administracyjnych, aby mogły wdrażać rozwiązania na rzecz budowania odporności i rewitalizacji swoich przedsiębiorstw” – mówi Duygu Kutluay z Beyond Fossil Fuel.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM