Nauka i technologie

miejskiej „Systemowe podejście do zieleni miejskiej – Architektka wyjaśnia, jak to zrobić

Ewa Twardoch, architektka krajobrazu, zwraca uwagę, że miasta muszą podejść do ochrony klimatu w sposób systemowy, aby je przygotować. Ma to dotyczyć tworzenia zielono-błękitnej infrastruktury, a także ochrony istniejących drzew i klinów napowietrzających.

Według badań naukowych, w roku 2022 w Europie z powodu skutków skrajnych temperatur zgony sięgnęły nawet 60 tys. Przerażające statystyki potwierdzają rekordowe ciepłe temperatury odnotowane w pierwszej połowie lipca br.

Miasta są szczególnie dotknięte skutkami globalnego ocieplenia, ponieważ tworzą wyspy ciepła – ciągłe, wysokie temperatury powietrza i promieniowania cieplnego emitowane przez nagrzane nawierzchnie i budynki. Stagnacja powietrza również przyczynia się do wzrostu temperatury w mieście, ponieważ wiatr zostaje zahamowany przez zabudowę. W porównaniu do przedmieść, w mieście temperatura nie spada w nocy, ponieważ budynki i nawierzchnie pozostają nagrzane.

Ewa Twardoch zwraca uwagę na to, że zarówno architekci, jak i eksperci z pokrewnych branż od wielu lat wyczuwają problemy związane z projektowaniem miast w obliczu zmian klimatu. Jej zdaniem, jednym z odpowiedzi na te globalne wyzwania jest zastosowanie systemowego podejścia do zieleni w miastach.

Projektowanie przestrzeni miejskiej wymaga systemowego podejścia do zieleni, aby zapewnić bezpieczne, zdrowe i estetyczne środowisko. Zieleń miejska wpływa na redukcję zanieczyszczeń powietrza, temperaturę i wilgotność, a także na poprawę jakości życia mieszkańców. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią infrastrukturę zieleni, w tym parki, place zabaw, tereny rekreacyjne i przyrodnicze, ścieżki rowerowe oraz chodniki. Wszystko to pozwoli mieszkańcom i turystom cieszyć się miejskim otoczeniem i korzystać z jego zalet. Szerzej na temat systemowego podejścia do zieleni w miastach można przeczytać na stronie internetowej naukawpolsce.pl.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM