Polityka i społeczeństwo

Korzyści z nieodpłatnej pomocy prawnej – Polacy zyskują dostęp do rzetelnej porady prawnej

Pierwszy: W zeszłym roku liczba porad udzielanych przez nieodpłatne punkty pomocy prawnej wzrosła, co pokazuje, jak bardzo potrzebna jest ta usługa – wyjaśnił wiceminister Marcin Romanowski podczas otwarcia posiedzenia Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz Edukacji Prawnej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Drugi: Użytkownicy systemu nieodpłatnej pomocy prawnej cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski zauważył to podczas otwarcia ostatniego posiedzenia Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz Edukacji Prawnej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Trzeci: Wyraźny wzrost zainteresowania nieodpłatną pomocą prawną w Polsce podkreślił wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas ostatniego posiedzenia Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz Edukacji Prawnej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Pozytywne rezultaty mogą świadczyć o skutecznym dostosowaniu systemu do potrzeb obywateli.

Na spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Prezydenta RP, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radów Prawnych, wraz z reprezentantami organizacji pozarządowych i administracji rządowej.

Dzięki dostępności nieodpłatnej pomocy prawnej obywatele, którzy nie mogą sobie pozwolić na wynajęcie profesjonalnego adwokata, mają możliwość skorzystania z bezpłatnych porad prawnych, które są dostępne w ponad 1500 punktach na terenie całej Polski. Ponadto, taka usługa jest również dostępna dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

System bezpłatnej pomocy prawnej cieszy się coraz większą popularnością. W 2020 r. bezpłatne porady prawne otrzymało ponad 315 tys. obywateli, co w kolejnym roku wzrosło do prawie 390 tys. W minionym roku liczba obywateli, którzy skorzystali z tej usługi, sięgnęła już 460 tys., a w ciągu pierwszego półrocza 2023 r. skorzystało z niej ok. 290 tys. osób.

Pierwszy paragraf: Po przeprowadzonych obradach postanowiono, że aby zapewnić prawną ochronę większej liczbie obywateli, wymagane będzie zwiększenie środków finansowych w 2024 roku.

Drugi paragraf: Wszystkie treści publikowane przez PAP są wyłącznie odzwierciedleniem stanowiska nadawcy komunikatu, nie zawierając przez PAP żadnych zmian w ich treści. Osoba lub organizacja, która wystosowała komunikat, ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawa prasowego. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM