Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Odnowa Parku Historycznego w Sękowej dzięki programowi Interreg V-A Polska-Słowacja
Polityka i społeczeństwo

Odnowa Parku Historycznego w Sękowej dzięki programowi Interreg V-A Polska-Słowacja

Odwiedź Park Historyczny w Sękowej w województwie małopolskim i poznaj historię I wojny światowej dzięki wystawie poświęconej cmentarzom. Ten projekt został sfinansowany ze środków programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Projekt „Ocalić od zapomnienia” polegał na odnowieniu 26 cmentarzy z I wojny światowej, zlokalizowanych na polsko-słowackim pograniczu. Zostały wyremontowane 12 nekropolii w gminie Sękowa oraz 14 w sąsiedniej Słowacji. W ramach zadania utworzono również park historyczny, wyposażony w wystawę poświęconą wojennej tragedii.

„Główną ideą projektu jest przywrócenie pamięci o poległych poprzez odtwarzanie zapomnianych mogił, publikacje, wystawę i wydarzenia historyczne odbywające się w Sękowej i Niznej Polance na Słowacji” – podano w komunikacie urzędu gminy.

Park historyczny w Sękowej to miejsce godne poświęcone pamięci poległych w I wojnie światowej. Jest ona wyjątkowym projektem realizowanym w ramach programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Oprócz renowacji cmentarzy, które odbywały się zarówno w Polsce jak i na Słowacji, w ramach projektu powstała również wystawa poświęcona I wojnie światowej. Miejsce to może przyciągnąć turystów zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Park historyczny w Sękowej to nie tylko miejsce godne poświęcone poległym w I wojnie światowej, ale również szansa na promowanie współpracy transgranicznej i dziedzictwa narodowego. Wystawa poświęcona I wojnie światowej ma szczególną wartość historyczną, ale również jest wykorzystywana jako nośnik edukacji, który może przyczynić się do wzmacniania pozytywnych relacji między Polakami i Słowakami.

„Mamy nadzieję, że turystyka rozpoczynająca się od parku historyczno-sensorycznego przyczyni się do ożywienia ruchu turystycznego na polsko-słowackim pograniczu” – dodano.

21 lipca oficjalnie rozpoczęto użytkowanie nowego kompleksu. Jego powstanie stało się możliwe dzięki dofinansowaniu, otrzymanemu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Dzięki temu zagospodarowano teren na park społeczny.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version