Polityka i społeczeństwo

Specjalne zapory na Odrze: Konsekwencje spływu śniętych ryb z Czech

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że w celu powstrzymania spływania śniętych ryb w dół Odry w Bohumilu i Chałupkach czeskie i polskie służby rozstawiają zapory. Do tej pory w akcji biorą udział 100 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Rybackiej oraz pracownicy PGW Wody Polskie, którzy wyławiają z wody śnięte ryby. Do tej pory zebrano ok. 1000 sztuk m.in. leszczy, świnki i brzan. Na potrzeby akcji wykorzystywane jest 6 jednostek pływających, a służby ze sobą współpracują i stale pozostają w kontakcie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Działania będą kontynuowane do skutecznego zakończenia.

Wizytę na miejscu czynności zorganizowali Wojewódzki Lekarz Weterynarii, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz służby wojewody śląskiego. Próbki tkanek ryb oraz próbki wody zostały zebrane i są obecnie w trakcie analizy. Towarzyszyła im Konsul Generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz oraz Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa szybko zareagowała na informacje o śniętych rybach w Odrze w granicznym odcinku. Po konsultacji telefonicznej z Ministrem Środowiska Republiki Czeskiej, Petrem Hladikiem, ustalono, że próbki zostały pobrane do analiz. Obie strony zgodziły się, że będą wspólnie monitorować sytuację oraz dzielić się informacjami na temat postępów w badaniach.

26 lipca w godzinach południowych pracownicy Wód Polskich podczas okresowej wizji terenowej w Chałupkach zauważyli kilkadziesiąt sztuk śniętych ryb. O incydencie natychmiast poinformowano odpowiednie służby. W całym kraju trwają intensywne opady deszczu, co znacznie wpływa na poziom i parametry wody, powodując jej zakłócenia i wypłukiwanie zanieczyszczeń.

GIOŚ prowadzi nadzór nad Odrą w Polsce, regularnie sprawdzając parametry wody oraz występowanie „złotej algi”. Wszelkie incydenty śnięcia ryb są uważnie badane. Aktualne informacje na temat stanu Odry można znaleźć na stronie www.gov.pl/web/odra oraz na profilach Sztabu dla Odry w mediach społecznościowych.

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian do treści komunikatów opublikowanych w serwisie PAP. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego zawartość, zgodnie z artykułem 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM