Nauka i technologie

Polskie wody słodkie zanieczyszczone mikroplastikiem – badanie

Pomimo tego, że rocznie do oceanów trafia około 14 mln ton plastiku, problem zanieczyszczenia dotyczy także wód słodkich. Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, w tym z Polski, wykazały obecność mikroplastiku w każdym jeziorze, z którego pobrano próbki – co jest poważnym powodem do zaniepokojenia.

Badania wykazały, że nawet najbardziej odległe od cywilizacji zbiorniki wodne są narażone na zanieczyszczenia. Substancje zawarte w atmosferze, pochodzące z naturalnego zanieczyszczenia lub działalności człowieka, są w stanie dotrzeć nawet do najdalej położonych jezior. Widoczny jest to w postaci zmian w zawartości składników mineralnych i biochemicznych, a także obecności zanieczyszczeń zawierających związki organiczne.

Naukowcy z Globalnej Sieci Obserwatoriów Ekologii Jezior wskazali, że aby zminimalizować skutki zanieczyszczeń, konieczne jest wprowadzenie zmian w postawach i działaniach człowieka. Wzrost świadomości na temat ochrony środowiska oraz wprowadzenie skutecznych regulacji prawnych może okazać się kluczowe, by zachować jeziora w stanie nienaruszonym.

Dzięki nowym badaniom naukowcy odkryli, że nawet te zbiorniki, które wydawały się dziewiczymi, stanowią wyzwanie dla ochrony środowiska. Zanieczyszczenia przenikające do wody wraz z wiatrem i opadem mogą zakłócić naturalne ekosystemy zbiorników wodnych.

Aby przeciwdziałać postępującym zanieczyszczeniom, należy podjąć działania na wielu frontach. Zmiana postaw ludzi w stosunku do środowiska oraz wprowadzenie skutecznych regulacji prawnych to kroki, które mogą pomóc w zachowaniu czystości zbiorników wodnych.

Badacze odkryli, że stężenie plastiku w środowiskach słodkowodnych jest znacznie wyższe niż w oceanach. „Zaskoczyło nas to, ponieważ wiele jezior jest postrzeganych jako czyste i piękne miejsca – wyjaśniają autorzy publikacji. – Nasze badania wykazały, że nie są one wolne od wpływu człowieka”.

Najnowsze badanie wykazało, że wody słodkie w Polsce są zanieczyszczone. Z udziałem polskich ekspertów stwierdzono, że skażenia spowodowane są przede wszystkim przez odpady przemysłowe i związane z tym zanieczyszczenia chemiczne. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97666%2Cbadanie-z-udzialem-polakow-duze-zanieczyszczenie-wod-slodkich.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM