Nauka i technologie

Konkurs informatyczny: która droga do odnalezienia błędu będzie najkrótsza i najdłuższa?

Polscy informatycy osiągnęli sukces w rozwiązaniu problemu znalezienia zakresu, w którym algorytm może ujawnić swoje błędy – zarówno te, które występują szybko, jak i te, które pojawiają się po dłuższym czasie – dla modelu VASS.

Międzynarodowy zespół informatyków z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii został nagrodzony za najlepszą pracę w ramach 50. edycji międzynarodowej konferencji ICALP 2023. ICALP składa się z dwóch ścieżek – algorytmicznej i logicznej, a ta praca dotyczyła logicznej. ICALP to jedna z dwóch najważniejszych konferencji w dziedzinie informatyki teoretycznej.

„Nasze rozwiązanie wyjaśnia, jak dobry może być algorytm dotyczący tzw. problemu pokrywalności dla modelu VASS – zarówno jak szybko może działać i ile czasu musi wymagać, żeby działał poprawnie” – opisuje w rozmowie z portalem Nauka w Polsce jeden z autorów dr Filip Mazowiecki z Uniwersytetu Warszawskiego.

Nowa praca https://arxiv.org/abs/2305.01581 podejmuje temat wykrywania błędów w algorytmach. Została ona doceniona przez autorów, którzy przyznali ważną nagrodę za odnalezienie najkrótszej i najdłuższej drogi wykrycia błędów.

Ten wyjątkowy sukces stanowi dowód na to, że badacze wciąż podejmują wysiłki w kierunku wykrywania błędów w algorytmach. Praca ta może zainspirować innych do tworzenia nowatorskich rozwiązań.

Dzięki temu odkryciu, badacze są w stanie zrozumieć, w jaki sposób wykrywać błędy w algorytmach na najbardziej efektywny i skuteczny sposób.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM