Ludzie i kultura

Polski jacht w regatach Rolex Fastnet Race – WindWhisper z sukcesem!

WindWhisper zakończył The Ocean Race z wielkim sukcesem, a jego wyczyny w Rolex Fastnet Race pokazały, że nie zwalnia tempa. Polski jacht zajął drugie miejsce w klasie IRC Super Zero, a w ogólnej klasyfikacji IRC, uczestniczyło w niej aż 364 załogi, zajął czwarte miejsce.

WindWhisper Racing Team w ostatnim czasie bryluje na światowych wodach. Po triumfie w The Ocean Race przyszedł czas na kolejne sukcesy – w jednych z najbardziej prestiżowych regat świata, załoga jachtu pod polską banderą, dowodzona przez hiszpańskiego skippera Pablo Arrate, zaprezentowała się bardzo dobrze.

Od 1925 roku odbywa się niezwykle trudny wyścig Rolex Fastnet Race. Co dwa lata uczestnicy rywalizują na 690-milowej trasie, która wiodła od Cowes do Cherbourga wzdłuż południowych brzegów Wielkiej Brytanii, przez Morze Celtyckie, z punktem zwrotnym – skałą Fastnet i charakterystyczną latarnią morską. Tegoroczna edycja była szczególna – obchodzono jubileuszowe 50. rozgrywki, w których udział wzięła rekordowa liczba 430 jachtów. Od 2021 roku trasa wyścigu zostaje zmieniona na Cowes–Plymouth–Fastnet–Cherbourg.

Regaty wystartowały w sobotę 22 lipca, a żeglarzom przyszło radzić sobie w trudnych i sztormowych warunkach. W niedzielę organizatorzy poinformowali, że z wyścigu wycofało się aż 86 łódek. WindWhisper wystartował silnym akcentem i od początku płynął w czołówce, starając się dogonić 88-stopowy amerykański jacht Lucky (ex. Rambler), dowodzony przez Bryona Ehrharta. Mimo agresywnej postawy, załoga JAJO nie udało się wyprzedzić biało-czerwonego kadłuba, który 25 lipca wyszedł na prowadzenie w Kanału Angielskim. Ostatecznie, w poniedziałek 24 lipca, WindWhisper przeciął linię mety po 2 dniach, 8 godzinach, 12 minutach i 56 sekundach (po skorygowaniu 4 dni, 2 godziny, 2 minuty i 16 sekund). Zwycięzcą został jacht Pablo Arrate, który ukończył regaty o godzinie 23.57 czasu środkowoeuropejskiego.

„Jako zespół WindWhisper Racing Team, zasadę fair play i uczciwość stawiamy jako nadrzędną wartość naszego sportu. Podczas trwającego wyścigu zdaliśmy sobie sprawę, że popełniliśmy błąd związany z naszym ratingiem IRC i zgłosiliśmy go do Komisji Regatowej. Za obopólną zgodą przyjmujemy 5 procent kary, nawet jeśli wpłynie to na nasze miejsce w tabeli wyników. Sportową rywalizację stawiamy zawsze na pierwszym miejscu” – tłumaczy Magda Makowska, CEO WindWhisper Racing Team.

Komisja regatowa udzieliła WindWhisperowi zasłużonej kary, wskazując na złamanie zasad fair play. Zespół zdawał sobie sprawę z popełnienia błędu, projektując nowe obliczenia, które pozwoliłyby mu na lepszy wynik.

WindWhisper wziął na siebie odpowiedzialność za błąd, który mógł mieć znaczący wpływ na wynik regat. Zaraz po zgłoszeniu usterki, zespół przyznał się do winy i wyraził gotowość do pokrycia kosztów wynikających z kary.

WindWhisper zawsze starał się postępować zgodnie z zasadami fair play, a w tym przypadku uznali, że honorowość przewyższa korzyści z wygranej. Zrozumieli, że ich postawa była bardziej warte niż osiągnięcie najlepszego wyniku.

WindWhisper wyznaczył nowy standard w zakresie etycznego i uczciwego postępowania, pokazując, że dążenie do wygranej nie może przesłonić zasad fair play.

Po odkryciu błędu, załoga WindWhisper postanowiła szybko i uczciwie przyznać się do winy, zamiast skorzystać z okazji i zdobyć nieuczciwy wynik. Zespół przyjął karę i przyznał, że ich zachowanie jest bardziej warte niż osiągnięcie najlepszego wyniku.

WindWhisper pokazał, że fair play może być wartością nadrzędną nawet w trudnych sytuacjach. Za ich postawę, komisja regatowa przyznała zespołowi wyróżnienie za wzorowe postępowanie w zgodzie z zasadami fair play.

WindWhisper swoim postępowaniem udowodnił, że postawa honorowa i uczciwość są ważniejsze niż zwycięstwo. Przez swoje działanie, zespół stał się wzorem dla innych i przypomina, że fair play i uczciwość są podstawą żeglarstwa.

WindWhisper wyznaczył nowy poziom w kwestii etycznego i uczciwego postępowania. Zespół pokazał, że zasada fair play powinna być wyznacznikiem wszelkich postępowań i decyzji, a wygrana jest tylko efektem ubocznym.

WindWhisper przeszedł do historii jako zespół, który postąpił zgodnie z zasadami fair play i respektu dla innych, pokazując, że uczciwość i honor są wartościami, które powinny kierować wszystkimi decyzjami.

WindWhisper wykazał się wzorowym postępowaniem i dzięki temu został wyróżniony przez komisję regatową. Załoga zespołu pokazała, że fair play i etos zawodnika są ważniejsze niż osiągnięcie sukcesu.

Zespół WindWhisper Racing Team składał się z:

1. Pabla Arrarte – skippera

2. Aksela Magdahla – nawigatora

3. Marcina Sutkowskiego

4. Pawła Schroedera

5. Filipa Wozińskiego

6. Liz Wardley

7. Kacpra Gwóździa

8. Stanisława Bajerskiego

9. Carlosa Hernandez

10. Rokasa Mileviciusa

11. Diega Fructuoso Pereza

12. Jensa Dolmera

13. Jorna Larsena

Podczas kampanii na Rolex Fastnet Race WindWhisper Racing Team miał wsparcie ze strony: Bumech SA, WindWhisper, CISE, KHG Invest, PUE-EKO, Yacht & Yachting, Helly Hansen i AWL Grip. Żegluga odbywała się pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM