Polityka i społeczeństwo

Światło przyszłości: Unijne wsparcie dla modernizacji oświetlenia w mieście i gminie Drohiczyn

Samorząd województwa podlaskiego i władze Drohiczyna podpisały w poniedziałek porozumienie dotyczące dofinansowania montażu nowoczesnego oświetlenia w Drohiczynie. Te korzystne środki z podlaskiego RPO na lata 2014-2020 pozwolą na wyposażenie części miasta oraz terenu całej gminy Drohiczyn w nowoczesne oświetlenie.

„Efekty tego projektu będą znaczące, szczególnie w kontekście coraz trudniejszej sytuacji finansowej samorządów. Główna korzyść takich działań to bardzo duże oszczędności energii elektrycznej. A dodatkowo poprawi się bezpieczeństwo pieszych na terenie gminy” – powiedział Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego.

Inwestycja jest częścią szerszego programu zarządzania energią, mającego na celu wzmocnienie efektywności energetycznej gminy.

Nowe oświetlenie LED zastąpi stare, niedziałające oprawy, obniżając zużycie energii i poprawiając jasność na drogach.

Zainstalowane oprawy będą wyposażone w inteligentne czujniki, które zapewnią optymalny komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom gminy.

Nowe oświetlenie LED będzie wykorzystywać najnowocześniejsze technologie, aby zapewnić znaczną oszczędność energii i zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.

Burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym ogłosił, że inwestycja wymiany oświetlenia zewnętrznego będzie kamieniem milowym w rozwoju gminy.

W ramach projektu stare, niewydajne oprawy oświetleniowe zostaną zastąpione nowymi, wysoce wydajnymi lampami LED, które znacznie zmniejszą zużycie energii w systemie oświetlenia ulicznego.

Inteligentne czujniki w oprawach LED zapewnią optymalny komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom gminy, a wysoka wydajność ledowych żarówek pozwoli znacznie zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.

Inwestycja jest jednym z wielu elementów szerszego programu zarządzania energią, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej gminy. Burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym twierdzi, że inwestycja będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta.

„W całym mieście będzie dzięki temu nowoczesne oświetlenie. Już kilka lat temu rozpoczęliśmy jego wymianę, ale pewna część jeszcze pozostała i teraz zastąpimy ją nową technologią. Inwestycja obejmie też wszystkie miejscowości na terenie gminy Drohiczyn oraz budynek Zespołu Szkół w Drohiczynie, który generuje znaczne rachunki za prąd” – zaznaczył burmistrz.

„Widzimy oszczędności, i to bardzo duże, jeśli chodzi o miasto Drohiczyn. Każdą lampą możemy sterować i to przynosi teraz efekt” – dodał burmistrz, mówiąc o wcześniej zmodernizowanej części oświetlenia miasta.

1. System oświetlenia ulicznego będzie wyposażony w inteligentny system sterowania, który umożliwi bezpieczne i wydajne zarządzanie oświetleniem ulicznym. Technologia ta pozwoli na regulację jasności, kontrolę zużycia energii oraz wykrywanie awarii.

2. Aby osiągnąć maksymalny efekt z wykorzystania systemu, zaprojektowano analizę efektywności energetycznej, która została wdrożona w podlaskim RPO.

3. Ponadto, dzięki wsparciu finansowemu z RPO, powstanie zaawansowana dokumentacja techniczna, która uściśli szczegóły wdrożenia systemu i określi wymagania dotyczące jego funkcjonowania.

4. Wszystkie te działania będą wymagały zainwestowania kwoty 1,7 mln zł, która zostanie pozyskana z RPO Podlasia.

Chcesz poznać szczegóły dotyczące konkursu, w ramach którego samorząd województwa podlaskiego wcześniej przyznał dotacje 13 podmiotom? Więcej informacji znajdziesz na stronie.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM