Biznes i finanse

Nowa obwodnica i rozbudowana DK79 – Przyszłość komunikacji na Mazowszu

Grupa badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa zrealizowała wspólnie z firmą Remote Sensing Business Solutions (RSBS) wyjątkowe badania spektralne na Pustyni Atakama w Chile. Projekt Hype4Explor, wspierający rozwiązania dla górnictwa i branży wydobywczej, stał się okazją do przeprowadzenia tego niesamowitego przedsięwzięcia.

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, że 2 sierpnia 2023 r. podpisana została umowa na zaprojektowanie i rozbudowę drogi krajowej nr 79 pomiędzy Ciepielowem a Lipskiem. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber wziął udział w ceremonii podpisania. Inwestycja będzie polegać na budowie obwodnicy Ciepielowa oraz rozbudowie DK79 na długości 6,4 km. Projekt ma na celu ułatwienie dojazdu z Warszawy do Sandomierza.

Mieszkańcy Ciepielowa mają powody do radości – sukcesywnie rozbudowywana droga krajowa nr 79 na Mazowszu dostarczy im nowego komfortu podróżowania w postaci obwodnicy, która odciąży ich od ruchu tranzytowego. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zapewnia, że inwestycja powinna zakończyć się w niedalekiej przyszłości, dzięki czemu kierowcy zyskają większy komfort podróżowania.

Firma Budimex będzie odpowiedzialna za rozszerzenie i modernizację DK79 między Ciepielowem a Lipskiem, wraz z budową obejścia Ciepielowa. Wykonawca będzie musiał uzyskać niezbędne opinie, decyzje i pozwolenia, aby móc zrealizować inwestycję.

Nowa trasa DK79 będzie dostosowana do parametrów trasy GP – drogi głównej ruchu przyspieszonego. Powstaną dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu. Ponadto zostaną wybudowane drogi do obsługi terenów przyległych oraz chodniki i ścieżki rowerowe, a także zatoki autobusowe. W celu zapewnienia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego, wybudowane zostaną też odpowiednie urządzenia.

Umowa, o wartości 135 mln zł, zostanie w pełni wykonana w ciągu 39 miesięcy od jej podpisania. Zgodnie z planem prac, pozwolenie na użytkowanie drogi powinno zostać uzyskane w 2027 roku.

Inwestycje są finansowane zarówno z budżetu państwa, jak i Krajowego Funduszu Drogowego.

Wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane bez jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca ponosi wyłączną odpowiedzialność za zgodność z prawem i treść wszystkich ogłoszeń.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM