Prof. Lucjan Wyrwicz poinformował PAP o wyjątkowo dobrych wynikach badań nad zaawansowanym rakiem jelita grubego z przerzutami. Wyniki uzyskane w międzynarodowym badaniu klinicznym potwierdzają wysoki poziom polskiej onkologii.
Choroba jelita grubego jest jednym z najczęstszych rodzajów nowotworów, a jej zachorowalność wciąż rośnie. Według danych Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) w 2020 r. odnotowano 2 mln przypadków raka jelita grubego, a w 2040 r. ta liczba może wzrosnąć do 3 mln. W 2020 r. 1 mln chorych zmarło z powodu tej choroby, a za 20 lat może to być nawet 1,6 mln ludzi.
Cieszymy się, że postęp w terapii nowotworów przewodu pokarmowego znacząco wpłynął na poprawę jego przeżywalności. Jak wynika z przedstawionych danych podczas kongresu w Barcelonie, liczba osób, które przeżyły pięć lat w okresie 2013-2015 wyniosła aż 89%, podczas gdy w latach 2004-2006 było to zaledwie 18%. To znaczny wzrost, co stanowi dowód na skuteczność wykorzystywanych obecnie metod terapeutycznych.
Naukowcy odkryli nadspodziewanie dobre wyniki w badaniach na zaawansowanym raku jelita. Wcześniejsze badania wykazały, że terapia skojarzona stosowana w leczeniu tego typu raka jest skuteczna. Zespół naukowy dostrzegł znaczący wzrost wyników, co może oznaczać dalszy postęp w leczeniu tego typu nowotworów. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97407%2Ceksperci-nadspodziewanie-dobre-wyniki-badan-w-zaawansowanym-raku-jelita.
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl