Zdrowie i styl życia

Inne czynniki ryzyka POChP: nie tylko palenie papierosów

POChP to poważna choroba, która z czasem prowadzi do coraz poważniejszych kłopotów z oddychaniem. U większości pacjentów zdiagnozowano lub występują objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, które są związane z nałogowym paleniem tytoniu. Jednakże zwiększa się liczba przypadków osób, u których występują te same objawy, niezależnie od tego, czy kiedykolwiek sięgali po papierosy.

Raport Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) na temat globalnej strategii wobec diagnozowania, zarządzania i prewencji POChP w wersji polskiej został opracowany przez dr Filipa Mejzę z konsultacją prof. Adama J. Białasa. GOLD powstało w 1997 roku jako amerykański think-tank współpracujący z National Institutes of Health, WHO oraz National Heart, Lung and Blood Institute, a jego raport jest dostępny na portalu Medycyna Praktyczna.

Według raportu, palenie tytoniu jest największym czynnikiem ryzyka w krajach o wysokim poziomie rozwoju gospodarczego. Dane ukazują, że większość chorych to byli lub obecni palacze, dlatego ważnym elementem leczenia jest wyeliminowanie tego nałogu.

Jednakże ostatnie badania wskazują, że POChP rozwinie się tylko u połowy palących dużo papierosów, a pozostałe przypadki występują w wyniku innych czynników ryzyka. Genetyka i środowisko odgrywają w tym kluczową rolę. Przeprowadzone analizy wykazały, że nasz zestaw genów w połączeniu z miejscem zamieszkania, miejscem pracy oraz wcześniejszymi infekcjami układu oddechowego wpływają na nasze ryzyko zachorowania. Co więcej, wraz z wiekiem i wzrostem liczby osób starszych w populacji, zwiększa się ryzyko rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Wyniki raportu sugerują, że zanieczyszczenie powietrza jest najważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na POChP, szczególnie w krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie palenie papierosów odpowiada za zaledwie 30-40 proc. przypadków. Nie jest jednak jedynym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, gdyż narażenie na szkodliwe dla dróg oddechowych związki, jakie występuje w pomieszczeniach ogrzewanych paleniskami lub piecami za pomocą biomasy, stanowi również zagrożenie dla zdrowia.

„Istotne jest ponadto zanieczyszczenie powietrza, m.in. pyłem zawieszonym, ozonem oraz tlenkami azotu i siarki. Uznaje się je za istotny czynnik ryzyka, a w aktualnej wersji raportu GOLD stwierdzono, że może ono odpowiadać nawet za 50 proc. przypadków POChP w krajach o niskim i średnim dochodzie i stanowić najważniejszy znany czynnik ryzyka u osób niepalących” – czytamy w opracowaniu raportu.

Dzieci i nastolatki mają szczególne znaczenie dla zapobiegania rozwojowi POChP. Prawidłowy wzrost płuc zależny jest od czynników zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Wśród nich wymienić można infekcje układu oddechowego, które mogą utrudnić maksymalny rozwój płuc dziecka oraz niedostateczną aktywność fizyczną, która jest niezbędna do zachowania właściwej czynności układu oddechowego, w tym płuc, oskrzeli i mięśni oddechowych.

Odpowiedni wzrost płuc wymaga odpowiedniego połączenia czynników genetycznych i środowiskowych. Dzieci i nastolatki są szczególnie narażone na infekcje układu oddechowego, które mogą hamować rozwój płuc. Równie ważna jest aktywność fizyczna, która pomaga w zachowaniu czynności układu oddechowego i jest niezbędna do utrzymania zdrowia płuc, oskrzeli i mięśni oddechowych.

Aby poprawić stan swoich płuc, warto pomyśleć o regularnym uprawianiu sportu. Wybierając aktywność, która nas interesuje, będziemy z większą chęcią wykonywać ćwiczenia, a to właśnie one są kluczem do zdrowego oddychania. Może to być jogging, jazda na rowerze, pływanie, gimnastyka, taniec lub dowolny inny sport. Ważne, żeby wybrać coś co sprawia nam przyjemność, a wtedy efekty w postaci zdrowszych płuc będą widoczne szybciej.

Regularna aktywność fizyczna zgodna z naszym stanem zdrowia może w znacznym stopniu poprawić nasz oddech. Dodatkowo, ważne jest, aby unikać palenia tytoniu, a także unikać miejsc, w których panuje zanieczyszczone powietrze. Osoby zmagające się z chorobami układu oddechowego powinny postępować zgodnie z zaleceniami lekarskimi, w tym regularnie przyjmować odpowiednie leki i stosować odpowiednią technikę ich stosowania.

Chroń swoje zdrowie i zdrowie swojej rodziny przez szczepienia przeciwko grypie, COVID-19, pneumokokom, wirusowi RSV oraz zakażeniom Hemophilus influenze. Szczepienia są szczególnie ważne dla dzieci, jednak dorośli również powinni być zaszczepieni.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM