Polityka i społeczeństwo

Kryzys militarnej mobilności: Co kryje się za zwiększonym ruchem wojskowym?

MON ogłasza:

W dniach 04-06 sierpnia 2023 r. na drogach w większości regionów Polski będą przejeżdżać kolumny wojskowe. Są to przygotowania do Wielkiej Defilady pod hasłem Silna Biało-Czerwona, zorganizowanej z okazji Święta Wojska Polskiego, która odbędzie się na Wisłostradzie w Warszawie.

Wojskowe kolumny będą wędrować po drogach wojewódzkich na całym obszarze kraju, od autostrad przez drogi ekspresowe aż po drogi krajowe.

W poniedziałek 7 sierpnia, od godzin porannych do południa, nad Polską będzie można zaobserwować wzmożony ruch statków powietrznych. Będą one przemieszczać się na zgrupowania w ramach przygotowywanej parady lotniczej. Aby przygotować się do uroczystości, piloci wykonają loty treningowe od 8 do 13 sierpnia.

Aby zminimalizować wpływ przejazdów pojazdów na ruch drogowy, najczęściej będą one odbywać się w godzinach nocnych. Niemniej jednak, niektóre przejazdy będą się odbywać w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Aby zapewnić bezpieczeństwo i płynność takich przejazdów, zabezpieczeniem będą Żandarmeria Wojskowa oraz pododdziały regulacji ruchu z Polskiego Wojska, współpracujące z Policją. Wszystkie przegrupowania zostały skoordynowane z odpowiednimi władzami, w tym lokalnymi.

Apelujemy do kierowców o szczególną ostrożność podczas jazdy. W szczególności prosimy o nie wjeżdżanie między pojazdy wojskowe, które poruszają się w kolumnie. Prosimy również o nie publikowanie danych o ruchu wojskowym, w tym informacji i zdjęć odnoszących się do lokalizacji, dat i godzin przejazdu kolumn, a także wylotów i lądowań statków powietrznych.

15 sierpnia przed południem zapraszamy do Warszawy na największą defiladę wojskową od 3 lat! Wszystkich miłośników techniki wojskowej czeka wyjątkowa okazja, aby zobaczyć 210 jednostek sprzętu z całego świata, w tym czołgi M1A1 Abrams, K2, K9, samobieżne armatohaubice Krab, wyrzutnie rakietowe HIMARS, drony bojowe Bayraktar TB2 i zestawy obrony powietrznej Patriot. Wszystko to pod czujnym okiem 2000 żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.

Defilada rozpocznie się o godzinie 14:00 na warszawskiej Wisłostradzie. Na trasie będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt polskiej, koreańskiej i amerykańskiej produkcji, który został zakupiony w ciągu ostatnich lat. Przygotujcie się na spektakularne widowisko i niezapomniane wrażenia!

Polska produkcja sprzętu wojskowego obejmuje m.in. najnowocześniejsze bojowe wozy piechoty Borsuk, wszechstronne transportery opancerzone Rosomak, mobilne moździerze Rak, wytrzymałe pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz niezawodne lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Na niebie będzie można dostrzec dynamiczne FA-50 oraz szeroko zastosowane wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 oraz nadzorowane bezzałogowce.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wyjątkowe wydarzenie, jakim są pikniki wojskowe w dniach 12-15.08. Zobaczyć tam będzie można najnowocześniejszy sprzęt, wyposażenie naszej armii, w tym czołgi Abrams, Leopard i K2, KTO Rosomaka, WR Langustę, Poprada i Raka. Będzie to także okazja do spotkania z profesjonalną załogą, poznania specyfiki służby w wybranych specjalnościach wojskowych oraz zapoznania się z budową wozów bojowych.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w naszym wyjątkowym wydarzeniu! Dowiedz się więcej o naszych obchodach na www.mon.gov.pl lub www.wojsko-polskie.pl/dgrsz oraz na naszych kontach w mediach społecznościowych.

Zapraszamy do śledzenia naszych oświadczeń, które są publikowane w serwisie PAP bez modyfikacji. Wszelkie treści zamieszczane przez nadawcę są jego odpowiedzialnością zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawa prasowego. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM