Nauka i technologie

Systemowe zmiany: jak uratować się przed katastrofą – wypowiedź Prof. Malinowskiego

Osobiste postawy wobec zmian klimatycznych oraz prywatne działania, jakie każdy może podejmować, są ważne i wskazują na wysoką świadomość społeczną. Jednak same działania podejmowane przez prywatne osoby nie wystarczą, aby zaradzić zmianom klimatycznym. Dopiero zmiany na wyższym szczeblu, poprzez regulacje i zasady, pozwolą nam przetrwać – twierdzi klimatolog prof. Szymon Malinowski.

Od kilku tygodni upały są udziałem południa Europy, a w Chinach, Indiach czy na Karaibach pojawiają się rekordowe temperatury powietrza i wody. Odczuwalne skutki zmiany klimatu są spowodowane przez ogromne emisje gazów cieplarnianych, generowane przez ludzką działalność.

Choć mamy potencjał i technologie, wciąż nie potrafimy znaleźć rozwiązania, które pozwoliłyby wprowadzić je w życie. To wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć i pokonać.

Zmiany klimatu mają swoje odzwierciedlenie także w Polsce. Temperatury rosną, a zasoby wodne ulegają zmniejszeniu. Jednocześnie występują coraz częstsze opady nawalne, co może doprowadzić do zwiększonej liczby podtopień i powodzi. Niestety zimy są coraz krótsze i śnieg pojawia się coraz rzadziej.

„Z niedawnego raportu IMGW wynika, że poziom morza w Świnoujściu od 1950 r. wzrósł o 15 cm, we Władysławowie – o blisko 20 cm. Te wzrosty będą przyspieszać – opowiada w rozmowie z PAP prof. Malinowski, klimatolog i fizyk atmosfery z Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk. – Według scenariuszy Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) w zależności od poziomu emisji gazów cieplarnianych poziom mórz do 2100 r. wzrośnie od 0,5 do 1,5 m. Tak duży skok oznacza gwałtowne nasilenie się zjawisk ekstremalnych związanych z zalewaniem wybrzeży. Żadna nasza infrastruktura nie jest na to przygotowywana i nie da się jej na to przygotować na całej długości wybrzeży”.

Paragraf 1:
Profesor Malinowski powiedział, że jedynym sposobem na ocalenie nas przed katastrofą jest wprowadzenie zmian systemowych.

Nowa wersja:
Profesor Malinowski zauważył, że aby uniknąć potencjalnej katastrofy, konieczne jest wprowadzenie zmian systemowych.

Paragraf 2:
W szczególności, Malinowski powiedział, że konieczne jest wprowadzenie bezpiecznych i zrównoważonych systemów w zakresie produkcji i konsumpcji.

Nowa wersja:
Profesor Malinowski zwrócił uwagę, że odpowiedzialne i zrównoważone systemy w zakresie produkcji i konsumpcji powinny zostać wprowadzone jako priorytetowe.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM