Biznes i finanse

Ciągła w drodze: Praca nawet w nocy według raportu No Fluff Jobs

Około 40 proc. cyfrowych nomadów i nomadek z branży IT, którzy chcą z łączyć pracę z podróżowaniem, jest gotowych na pracę w nocy. Coraz większa elastyczność w miejscu i czasie pracy staje się dla nich ważna, a rozwiązania typu cyfrowy nomadyzm czy workation coraz bardziej popularne. Większość osób sięgających po te opcje organizuje je samodzielnie i pracuje wtedy 7-8 godzin dziennie. Wśród europejskich cyfrowych nomadów i nomadek najwięcej jest osób przebywających w Hiszpanii, Niemczech i Włoszech.

Nomadyzm cyfrowy i workation dają osobom z branży IT możliwość zaspokojenia swojej potrzeby podróżowania i wyłamania się z szarej codzienności. To także okazja do pozyskania nowych doświadczeń, szczególnych przeżyć oraz zdobycia nowych umiejętności i wiedzy. Takie wyjazdy są wprawdzie wciąż dość rzadkie, ale coraz więcej pracowników i pracowniczek jest skłonnych się na nie zdecydować.

Zmiany, które zaszły w ostatnich miesiącach w wielu firmach wskazują, że praca zdalna lub hybrydowa jest tu, aby pozostać. Pomimo narastającej presji na powrót do biur, w branży IT praca na odległość nadal jest normą. Pandemia wzmocniła trend podróżowania i pracy zdalnej, co wyraźnie widać w stanach Zjednoczonych, gdzie w ciągu ostatnich trzech lat wzrósł odsetek tzw. cyfrowych nomadów i nomadek o 131%. Często są to osoby, które wykonują zawód z różnych miejsc świata, bez stałego miejsca zamieszkania.

Nowy raport No Fluff Jobs dotyczący mobilności w branży IT pokazuje, że coraz więcej osób w Europie decyduje się na tryb życia cyfrowego nomada lub korzysta z workation, czyli połączenia wyjazdu wakacyjnego z pracą zawodową, lub relokacji. W badaniu wzięły udział osoby, które w ciągu ostatnich trzech lat doświadczyły jednego z tych rodzajów mobilności.

„Ostatnie kilka lat było czasem przewartościowania i zmian w hierarchii priorytetów. Zaczęliśmy bardziej skupiać się na dbaniu o swój dobrostan, a pracę postrzegać jako środek do celu, nie cel sam w sobie. Kluczowym wymaganiem pracowników i pracowniczek stała się elastyczność zarówno miejsca, jak i czasu pracy, a taki tryb umożliwia m.in. życie jako cyfrowy nomada czy nomadka. Żeby pozostać konkurencyjnym na rynku, firmy muszą dokonać reewaluacji tego, co mogą zaoferować swoim zespołom, ponieważ praca z domu, a nawet praca z dowolnego miejsca na świecie, zostanie z nami na zawsze” – mówi Magdalena Gawłowska-Bujok, współzałożycielka i COO No Fluff Jobs.

Hiszpania jest najbardziej popularnym kierunkiem dla cyfrowych nomadów i nomadek, zdobywając 40,15 proc. głosów. Jako ulubione miejsca wskazują oni i one morze lub ocean (64,4 proc.), góry (43,7 proc.), a także miasto (39,26 proc.). Większość z nich to seniorzy (34,43 proc.) lub midzy (33,27 proc.) z doświadczeniem zawodowym od 8 lat lub więcej (35,98 proc.) lub od 2 do 5 lat (24,56 proc.). Ponadto, ponad połowa cyfrowych nomadów i nomadek w ciągu ostatniego roku pracowała z dwóch lub trzech krajów.

Cyfrowi nomadowie i nomadki są wyjątkowymi podróżnikami, którzy dostrzegają wiele korzyści w swoim wyborze stylu życia. Dzięki temu mogą pracować i żyć w wielu miejscach na całym świecie, łącząc przyjemne z pożytecznym. Hiszpania stała się ulubionym kierunkiem wielu z nich, co wynika z unikalnego połączenia przyjemnego klimatu, pięknej scenografii i bogatego życia kulturalnego.

Korzyści z życia jako cyfrowy nomad są niezliczone. Daje to możliwość poznania nowych kultur, języków i doświadczeń, których nie można zdobyć w miejscu narodzin. Wspaniała Hiszpania nadal jest najbardziej atrakcyjnym kierunkiem dla cyfrowych nomadów i nomadek, oferując im niesamowite doznania na każdym kroku.

Podróże to główny powód, dla którego 68 proc. cyfrowych nomadów i nomadek wybrało taki styl życia. 55 proc. z nich uznało, że jest to sposób na osiągnięcie lepszej elastyczności w pracy, a 34 proc. wybrało go, aby zaspokoić potrzebę lepszego jakościowo życia oraz uzyskać wirtualny urlop bez urlopu.

Workation, zwany również „pracowakacjami” albo „pracowczasami”, to wciąż zjawisko niszowe. Choć czasem pojawia się jako benefit w ogłoszeniach o pracę, to udział takich ofert nie przekracza 1 proc. wszystkich. Osoby korzystające z tej formy pracy zorganizują ją zazwyczaj we własnym zakresie. Czas trwania takiego wyjazdu waha się od tygodnia do dwóch. Większość pracowników pracuje na co dzień zdalnie lub hybrydowo, a główną motywacją do „pracowakacji” jest dla nich elastyczność miejsca i czasu pracy. Ponadto, wielu z nich chce poczuć się jak na wakacjach lub uwielbia po prostu podróżować.

Cyfrowi nomadzi i nomadki oraz osoby na „pracowakacjach” wykonują zazwyczaj po 7-8 godzin pracy dziennie (odpowiednio 46,5% i 45%). Co ciekawe, połowa z nich samodzielnie decyduje o godzinach pracy (odpowiednio 51,94% i 45,03%), zaś 40% z nich pracuje w godzinach obowiązujących w ich firmie, nawet w nocy.

„Łączenie rozwoju zawodowego z realizacją pozapracowych marzeń – to coś, czego poszukuje każdy pracownik, i klucz do dobrostanu oraz wzrostu każdego i każdej z nas. Z tego powodu w Affirm przyjęliśmy podejście remote-first. Wysoko cenimy sobie elastyczność i well-being, a ludzie to najcenniejsza część firmy i chcemy im dawać możliwość znalezienia czasu na wszystko, czego potrzebują. Na pracę, dla bliskich i dla siebie” – mówi Wojciech Szambelan, Poland Site Lead & Senior Engineering Manager z firmy Affirm, partnera raportu.

W ciągu ostatnich kilku lat praca zdalna wyparła relokacje z wielu względów. Przede wszystkim pozwala ona firmom na zatrudnienie osób z całego świata bez konieczności pokrywania kosztów przeprowadzki. Może to oznaczać, że zespoły są bardziej zróżnicowane, a firmy mogą czerpać korzyści z szerszej gamy doświadczeń, umiejętności i perspektyw.

Praca zdalna stała się przyjętym sposobem na zatrudnienie w wielu branżach. Na przykład dziś blisko 40 proc. pracowników IT pracuje wyłącznie zdalnie. Zmiana ta zmniejszyła zapotrzebowanie na relokacje do poziomów niszowych, będąc jednocześnie przyczynkiem do zatrudniania osób z całego świata. Praca zdalna to także wyższy komfort i wydajność dla pracowników i pracodawców.

Praca zdalna może zmniejszyć potrzebę relokacji, umożliwiając firmom zatrudnianie osób z całego świata. Oferta pracy, która nie wymaga przeprowadzki, jest dziś częściej spotykana niż kiedykolwiek wcześniej. Praca zdalna daje pracownikom komfort i wydajność, a firmom szerszy zakres umiejętności i doświadczenia. Rozwój technologii sprawia, że relokacje stają się coraz mniej niezbędne.

Pierwsza: Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wielu specjalistów i specjalistek IT oraz ukraińskich firm zmuszonych zostało do relokacji. Mimo to, okazało się, że w ponad 70 proc. ukraińskich organizacji IT co najmniej 75 proc. zatrudnionych pracuje zdalnie. Według danych 64 proc. specjalistów i specjalistek IT zostało przesiedlonych, a 70,8 proc. ukraińskich firm przeszło taki proces. Główne kierunki relokacji to Polska, Niemcy oraz USA.

Druga: Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała, że wielu specjalistów i specjalistek IT oraz ukraińskich firm musiało się przeprowadzić. Według danych 64 proc. specjalistów i specjalistek IT zdecydowało się na relokację, a 70,8 proc. ukraińskich firm podjęło taką decyzję. Najczęściej wybieranymi kierunkami były Polska, Niemcy oraz USA. Co ciekawe, w ponad 70 proc. ukraińskich organizacji IT co najmniej 75 proc. zatrudnionych pracuje zdalnie.

Metodyka: W ramach badania CAWI przeprowadzonego w marcu-czerwcu 2023 r. wśród Europejczyków i Europejek pracujących w branży IT, nadano odpowiedzi 517 osobom. Grupy badawcze obejmowały cyfrowych nomadów i nomadki oraz uczestników workation (pracowakacji). Rezultaty sprawdzono z błędem maksymalnym od 4 proc. do 6 proc., zależnie od pytania.

No Fluff Jobs – portal ogłoszeń dla branży IT działający w 6 krajach i 8 językach – wymaga od swoich pracodawców, aby wskazywali widełki wynagrodzeń w każdej ofercie pracy. Od 2014 roku firma ciągle się rozwija, a w 2019 otworzyła swój oddział w Budapeszcie. Od tamtej pory wypuściła czeską i ukraińską wersję strony, a w 2022 r. pojawiła się również wersja słowacka i holenderska.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM