Nauka i technologie

Kto jest bardziej podatny na uzależnienie od jedzenia? Różnice płciowe w tym zakresie

Według badaczy z trzech polskich uczelni, okazuje się, że powszechnie stosowana skala do pomiaru uzależnienia od jedzenia może niedoszacowywać częstość występowania tego zjawiska u mężczyzn, a przeszacowywać u kobiet. Z tego względu, zaproponowano modyfikację skali.

Dr Edyta Charzyńska z Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Anna Brytek-Matera z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr Paweł Atroszko z Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadzili badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie „Nutriens”.

Psychologowie wykorzystali popularną w badaniach skalę do pomiaru uzależnienia od jedzenia – The Yale Food Addiction Scale (YFAS). Jak podała dr Edyta Charzyńska, oryginalna skala składa się z 25 itemów; są również używane jej inne wersje, krótsze i dłuższe.

Aby zapewnić maksymalną trafność narzędzia mYFAS, postanowiliśmy usunąć trzy pierwsze itemy ze skali. Te itemy mierzyły nie uzależnienie od jedzenia, ale normalne, niepatologiczne zachowania, które zdarzają się każdemu z nas. Dzięki temu uzyskaliśmy krótkie i trafne narzędzie, które może pomóc w prowadzeniu badań na szeroką skalę w zakresie uzależnienia od jedzenia. Badanie przeprowadziliśmy wśród 1182 młodych dorosłych, którzy wykazali wysoką trafność narzędzia.

Nasze badanie wskazuje, że narzędzie mYFAS może być skutecznie wykorzystywane do oceny uzależnienia od jedzenia na szeroką skalę. Jest to ważne odkrycie, ponieważ dotychczas brakowało sprawdzonych miar do pomiaru uzależnienia od jedzenia. Nasze odkrycie może stać się narzędziem do szybszego wykrywania i leczenia uzależnienia od jedzenia w przyszłości.

Naukowcy od dawna starali się zgłębić zagadkę, dlaczego mężczyźni i kobiety potrzebują różnych ilości jedzenia, aby czuć się dobrze. Według profesora psychologii, wyniki badań wskazują, że różnice płciowe w uzależnieniu od jedzenia nie są tak oczywiste. W wielu przypadkach zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą mieć tendencję do przejadania się lub bardzo wybiórczego odżywiania. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia, które mogą pomóc zarówno mężczyznom, jak i kobietom w radzeniu sobie z problemem. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę internetową Nauki w Polsce.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM