Nauka i technologie

Jak wykorzystać farbę, by ocenić stan urządzenia?

Polscy naukowcy opracowali innowacyjne nanomateriały luminescencyjne, które pozwalają na monitorowanie lokalnych naprężeń w konstrukcjach. Te nanomateriały zmieniają kolor świecenia w zależności od obecnego ciśnienia, dając możliwość bieżącego śledzenia rozkładu naprężeń i wczesnego wykrywania ewentualnych uszkodzeń.

Aby zapewnić bezpieczeństwo ludzi w otoczeniu elementów takich jak silniki, kotły hutnicze czy konstrukcje techniczne, takie jak części maszyn, budynki czy mosty, ważne jest, aby mieć możliwość wczesnego wykrycia zmian naprężenia w materiale. Zmiany te mogą wskazywać, że element może być uszkodzony, osłabiony lub zaczyna się psuć, a nawet może dojść do wybuchu. Dlatego ważne jest, aby w takich przypadkach mieć wczesną informację o tym, że jakiś element jest wadliwy, aby móc podjąć odpowiednie działania naprawcze.

Prof. Łukasz Marciniak oraz doktorantka Maja Szymczak z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN opracowali nowatorską technikę do pomiaru ciśnienia, wykorzystując własnoręcznie zaprojektowane materiały luminescencyjne.

Aby lepiej ocenić stan konstrukcji, stosujemy farby luminescencyjne, które po oświetleniu świecą w różnych kolorach. Wybrany kolor wskazuje na rodzaj i wielkość naprężenia w danym miejscu. Na przykład, jeśli konstrukcja jest prawidłowo pracuje, farba może świecić na czerwono, natomiast w miejscu uszkodzenia – na zielono.

Naukowcy opracowali innowacyjne urządzenie, którego wygląd zmienia się wraz z obciążeniem. Farba na powierzchni urządzenia zmienia swój kolor w odpowiedzi na zmiany naprężenia, dzięki czemu użytkownik może łatwo i szybko wychwycić wszelkie awarie. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97396%2Cw-urzadzeniu-cos-sie-psuje-farba-zmieni-kolor-wraz-z-naprezeniem.html.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM