Polityka i społeczeństwo

Geotermalna rewolucja w Koninie: Miasto zachęca do ekologicznego ogrzewania

Inwestycja w ciepłownię geotermalną w mieście Konin dobiegła końca. To wyjątkowa inwestycja, gdyż dzięki wydobywanej z głębokości 3 km gorącej wodzie, zostaną ogrzane części miasta. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 66 mln zł, w tym aż 26 mln zł pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. Projekt ten stanowić będzie ekologiczną wizytówkę miasta Konina.

Ekscytujący odkrycie na Wyspie Pociejewo w granicach Konina przyniosło gorące źródła o temperaturze 97,5 stopnia Celsjusza – rekordowej w skali kraju. W 2020 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Koninie podjęło decyzję o wykorzystaniu tego skarbu naturalnego do budowy ciepłowni, która miałaby czerpać energię z głębin.

„Ciepłownia geotermalna to będzie ekologiczne źródło dostarczające ciepło do mieszkańców Konina, z których około 80 proc. korzysta z ogrzewania systemowego. To inwestycja korzystająca z zasobów ziemi, ukrytych ponad 2,5 km pod naszymi stopami. To złoża odnawialne, ekologiczne” – podkreśla Aneta Wanjas, rzeczniczka konińskiego ratusza.

MPEC w Koninie dokonał największej inwestycji w zakresie wykorzystania energii geotermalnej. Łączny koszt inwestycji wynosi 66,5 mln zł, z czego 26 mln pochodzi z funduszy unijnych, 18 mln z pożyczek krajowych, 4 mln z funduszy samorządowych, a reszta ze środków własnych. Zakończenie budowy planowane jest na IV kwartał 2021 roku, a projektowana roczna produkcja ciepła wynosić będzie 160 tys. gigadżuli.

„MPEC Konin przez lata dostarczało ciepło z jednego źródła – elektrowni Konin. Od 7 lat korzystamy z drugiego źródła – Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów. To będzie trzecie źródło. Dzięki temu 10 proc. ciepła, które dostarczamy naszą miejską siecią do mieszkańców Konina, będzie pochodziło właśnie z ciepłowni geotermalnej” – powiedział Sławomir Lorek, prezes MPEC w Koninie.

Otwór „Konin GT1” to połączenie w linii prostej do pokładów gorącego źródła solanki na głębokości 2660 m. Natomiast „Konin GT3” ma kształt litery „S” i swoje dno również znajduje się na poziomie 2660 m, jednak dzięki swojej długiej trajektorii jego długość wynosi ok. 3 km. Dzięki tym dwóm odwiertom możliwe jest skorzystanie z technologii dubletu geotermalnego.

„Technologia dubletu geotermalnego polega na wydobywaniu wody z jednego otworu – Konin GT1, dostarczaniu jej do wymienników ciepła, w których jest ono oddawane dla sieci ciepłowniczej i dalej ta woda wprowadzana jest do otworu Konin GT3. Wszystko w zamkniętym obiegu – wydobywamy wodę z głębokości 2660 m i z powrotem ją tam wpompowujemy, ale dna otworów są oddalone od siebie blisko o kilometr” – wytłumaczył Jacek Ruminkiewicz, kierownik działu projektów MPEC Konin.

Konin przygotowuje się do realizacji strategii rozwoju, której celem jest zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Nowa ciepłownia, która powstaje w mieście, stanowi ważny element tej strategii i pozwoli na osiągnięcie maksymalnych korzyści w okresie od 2020 do 2030 roku.

„Konin chce być zielonym miastem energii, stawia na inwestycje proekologiczne, na inwestycje związane z ochroną i dbałością o środowisko. Ta inwestycja to oczywiście korzyści dla środowiska, być może będzie ona również początkiem dużego zagospodarowania Wyspy Pociejewo. Plany wobec tego miejsca są szerokie, czyli stworzenie tutaj ekologicznego salonu miasta z basenami termalnymi, z ośrodkiem konferencyjnym, salą sportową i salą kulturalną. Na wyspie powstanie również park tężniowy” – dodała Wanjas.  

Michał Kurzawski, zastępca dyrektora departamentu polityki regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, podkreśla, że projekty dotyczące transformacji energetycznej zajmują ważne miejsce w ruszającej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Prezes firmy Energetyka Wielkopolska, Tomasz Jankowski, wskazuje, że regionalne programy energetyczne są doskonałym narzędziem do wzmacniania lokalnych gospodarek.

Prezes firmy Energetyka Wielkopolska, Tomasz Jankowski, wyjaśnia, że lokalne programy energetyczne stanowią doskonałe narzędzie do wzmacniania gospodarek regionalnych.

„W tej już rozpoczętej perspektywie będziemy koncentrować się na transformacji energetycznej, transformacji środowiskowej, realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu, a więc w tym także projektu realizacją projektów związanych z ciepłownictwem. W aktualnym programie regionalnym na takie projekty jest przeznaczonych więcej środków” – powiedział Kurzawski.

„Wielkopolska Wschodnia, gdzie ta transformacja energetyczna będzie w pewnej także awangardzie jeżeli chodzi o zobowiązania krajowe czy europejskie, dlatego że tam założenia związane z osiągnięciem neutralności klimatycznej chcielibyśmy zrealizować już w roku 2040” – dodał.

Starosta Konina, Jacek Kowalczyk, podczas spotkania z nami poinformował, że szczególną uwagę województwa skupia na procesie transformacji energetycznej wschodniej części regionu.

Odwiedziliśmy Konin jako jedno z dwudziestu miast w ramach projektu „Polityka spójności w regionach”. W naszej serii wideoreportaży o funduszach unijnych pokażemy miejsca, które uległy zmianom dzięki polityce spójności i wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej.

Podczas naszego spotkania z Starostą Konina, Jackiem Kowalczykiem, usłyszeliśmy, że województwo szczególnie angażuje się w proces transformacji energetycznej regionu wschodniego.

Dwudziesto-miastowa podróż w ramach projektu „Polityka spójności w regionach” zawiodła nas do Konina. Nasza seria wideoreportaży o funduszach unijnych pokaże jak wsparcie finansowe z Unii Europejskiej przyczyniło się do zmian w tym mieście i w innych miejscach w całej Polsce.

Podczas spotkania z Jackiem Kowalczykiem, Starostą Konina, dowiedzieliśmy się, że województwo skupia szczególną uwagę na procesie transformacji energetycznej wschodniej części regionu.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM