Nauka i technologie

Polscy naukowcy odkrywają tajemnice społeczeństwa państwa Piastów

Badania prof. Marka Figlerowicza wykazały, że procesy demograficzne kształtujące strukturę genetyczną populacji zamieszkującej w X-XII wieku n.e. obszar współczesnej Polski zakończyły się już w V wieku n.e. i nie wymagały żadnych dodatkowych migracji po tym okresie.

Badania opublikowane w ostatnim tygodniu w „Genome Biology” dotyczące „Genetic history of East-Central Europe in the first millennium CE” stanowią ważny przełom w debacie trwającej już ponad 200 lat, dotyczącej pochodzenia Słowian zachodnich, w tym narodu Piastów.

Interdyscyplinarny zespół badawczy pod kierownictwem prof. Marka Figlerowicza złożony z biolodgów, archeolodgów i historyków przeprowadził badanie na temat „Dynastii i społeczeństwa państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych”. W badania zaangażowali się naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, wydziału Biologii oraz Historii UAM, tworząc przełomowe dla zrozumienia historii środkowo-wschodniej Europy artykuł.

W poniedziałkowej konferencji prasowej prof. Marek Figlerowicz odniósł się do dwóch skrajnych hipotez dotyczących pojawienia się i obecności Słowian w naszej części Europy. Zgodnie z autochtoniczną teorią, Słowianie mieszkali na tych terenach od zawsze, natomiast według hipotezy allochtonicznej, wcześniej zamieszkiwali je Germanie, którzy po okresie wielkich wędrówek ludów, opuścili te tereny, zastąpieni przez Słowian.

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przeprowadzili przełomowe badania dotyczące społeczeństwa i państwa. Wyniki tych badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym i są uważane za ważny wkład w rozwój współczesnej nauki. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę internetową z adresu https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97780%2Cpoznan-przelomowe-badania-polskich-naukowcow-dot-spoleczenstwa-panstwa.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM