Polityka i społeczeństwo

Wizytówka Czarnoleskiego Muzeum Jana Kochanowskiego – Odnowa Dzięki Unii Europejskiej

Nowa oficyna wchodząca w skład zespołu dworsko-parkowego muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie została zmodernizowana i zaadaptowana do obecnych potrzeb. Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznał na ten cel 1,2 mln zł, z czego 500 tys. zł stanowiły fundusze unijne.

„Zależy nam na tym, by nasze instytucje kultury rozwijały się i były atrakcyjne dla mieszkańców Mazowsza, dlatego nieustannie je wspieramy. Przykładem tej pomocy jest otwarta dziś odrestaurowana oficyna w Muzeum Jana Kochanowskiego. Dziś to prawdziwa perełka” – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Nowa aranżacja pomieszczeń została stworzona z myślą o funkcji muzealnej. Zostały wymienione kamienne schody, odtworzone oryginalne gontowe zadaszenie i wyjście do ogrodu od strony północnej na drewniany taras. Elementy architektury drewnianej, takie jak ściana wieńcowa, krokwie czy belki stropowe, zostały doprowadzone do pełnego użytku i zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych.

Aby zapewnić bezpieczeństwo przyszłym zwiedzającym, w trakcie konserwacji i adaptacji budynku wymienione zostały instalacje elektryczne oraz wentylacyjne. Prace te sprawiły, że budynek jest w pełni bezpieczny i komfortowy dla osób odwiedzających.

Dzięki kompleksowej modernizacji, budynek został przystosowany do pełnienia funkcji obiektu muzealnego. Nowa aranżacja, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, sprawia, że obiekt jest estetyczny i przyciąga wiele turystów. Jest to wyjątkowe miejsce, które można odwiedzić ze względu na swoją ciekawą historię i piękny wystrój.

Aby nadać pomieszczeniu charakter edukacyjny, wyremontowano podłogę z desek, położono drewniany bruk w sieni oraz wykończono ściany tradycyjnymi tynkami z gliny i słomy. Dodatkowo, drewniane ściany wieńcowe zostały odsłonięte, a belki stopowe zachowane i wyeksponowane. Do tego dołączono niezbędne wyposażenie, aby móc pełnić nową funkcję użytkową.

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, zlokalizowane w województwie mazowieckim, to instytucja kultury samorządu lokalnego. Przez ostatnie dwa lata zostały wykonane prace związane z rewitalizacją i adaptacją oficyny dworskiej należącej do tego muzeum.

Inwestycja została sfinansowana m.in. z budżetu województwa mazowieckiego (1,2 mln zł) oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (500 tys. zł), co sprawiło, że jej całkowity koszt wyniósł 1,7 mln zł.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM